Morel, verbonden aan het Van Giffeninstituut te Amster dam, over de restanten van een haven uit de Romeinse tijd in Velsen. 26 november 'De Gravenstukken van Haarlem'. Mr. H.E. Phaff lichtte de geschiedenis en betekenis van de gravenstukken van het stadhuis toe. Deze schilderstuk ken vormden oorspronkelijk een aaneengesloten reeks van negentien panelen, een zogenaamde 'Dodendans', maar hangen nu op diverse plaatsen en niet chronolo gisch in het stadhuis verspreid. Een proefopstelling van een aantal van deze gravenstukken in de kloostergan gen gaf aanleiding tot de nodige discussie. 10 december 'De voormalige Bank van Lening'. Dit on derwerp werd door twee sprekers toegelicht. De heer P. Jongens, voormalig hoofd van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, deed de bouwgeschiedenis en de restauratie van dit complex uit de doeken. De heer dr. J.Th.R. van Greevenbroek gaf een overzicht betreffende de historie van de Banken van Lening in het algemeen en een uiteenzetting over het functioneren van de Bank aan de Kleine Houtstraat. Publikaties Geheel volgens de bedoeling verscheen het Jaarboek over 1980 op tijd, vóór de jaarvergadering. In de 'Haerlem-reeks' verscheen het tweede deel van de hand van dr. J.Th.R. van Greevenbroek met als titel De Bank van Lening, een instelling van weldadigheid. Het 106 pagina's tellende boekwerk met vele foto's werd in samenwerking met Unieboek tot stand gebracht. Monumentenbordjes In de loop van het jaar werden op ruim 50 monumenten in Haarlem de zogenaamde ANWB-monumentenbordjes aangebracht, waarvan in het vorig jaarverslag al melding werd gemaakt. Voor een uitvoeriger verslag wordt ver wezen naar het jaarverslag van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg Haarlem elders in dit jaarboek. 106

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 108