Ten geleide Op het omslag van dit Jaarboek ziet u de gerestaureerde gevelversiering van het poortje van het Barbaragasthuis. Geen groot restauratieproject deze keer, maar iets kleins, hetgeen tekenend mag worden genoemd voor de kleinere omvang van het Jaarboek, als gevolg van bezui nigingen. De kwaliteit heeft daaronder, naar wij hopen, niet te lijden. In elk geval wil de redactie op de ruimte voor de bijdragen zo min mogelijk beknibbelen. Het artikel van R. Mens is een bewerkt gedeelte van een doctoraalscriptie over de problematiek van de stadsuit breiding in het begin van deze eeuw i.v.m. de invoering van de Woningwet in Amsterdam en Haarlem. Het was vorig jaar al gereed om in ons Jaarboek te verschijnen, maar wegens plaatsgebrek is de publikatie toen uitge steld. Intussen verscheen het in een tijdschrift van stu denten kunstgeschiedenis aan de Groningse Universi teit. De bijdrage van drs. J.J. Temminck herinnert aan het feit, dat 350 jaar geleden, in 1631, de trekvaart tussen Haar lem en Amsterdam werd gegraven. Omdat men in 1981 het eeuwfeest van de telefonie in Nederland herdacht, is ook de bijdrage van drs. H. Beijer zeker op zijn plaats. De inhoud is verder vertrouwd, al zijn met name de vaste rubrieken aanzienlijk beknopter. De redactiecommissie verloor een belangrijke steunpi laar door het vertrek van C. Sipkes in december 1981. Wij zijn ervan overtuigd in zijn opvolger J. de Jong een even waardevolle medewerker te hebben gevonden. De redactie W. Helversteijn K.C. Schuyt C. Sipkes/J. de Jong B.C. Sliggers A.P.A.M. Spijkers, secretaris A.G. van der Steur J.J. Temminck P.J. van Wees 8

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 10