Het ogenschijnlijk stabiele wereldje van de monumen tenzorg begint in toenemende mate tekenen van onrust te vertonen. Signalen van ontevredenheid over de ge groeide gang van zaken in den lande beginnen duidelijk hoorbaar te worden. Dit alles leidde tot een opdracht van de Staatssecretaris Wallis de Vries aan een onderzoek bureau om het geheel van de monumentenzorg aan een kritische toets te onderwerpen. Monumentenzorg Haar lem behoorde tot de selecte kring van geïnterviewden en heeft daarbij de kans gekregen om - gesteund door een 25-jarige ervaring op het gebied van de monumenten zorg - haar zienswijze naar voren te brengen. Verder hebben medewerkers van het Bureau deelgeno men aan diverse studiegroepen die zich hebben bezig gehouden met uiteenlopende problemen binnen de mo numentenzorg en het restaureren. Een voorbeeld hier van is de werkgroep '20 jaar Monumentenwet' onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkun dige Bond. Wanneer we het geheel van de (landelijke) ontwikkelin gen overzien, komen nu al de volgende hoofdlijnen naar voren: - de taak en de werkzaamheden van de gemeentelijke monumentenzorg zullen door de decentralisatie sterk worden uitgebreid; - er zal een tweedeling in het monumentenbestand gaan plaatsvinden, die gebaseerd zal worden op de monumentale waarde die aan de betrokken monu menten zal worden toegekend; - de werkzaamheden van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg zullen zich over het algemeen gaan be perken en slechts op het terrein van de advisering komen te liggen. Het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg heeft, ge zien haar nauwe betrokkenheid bij het landelijk gebeu ren, wat haar werkstructuur betreft al vroegtijdig reke ning kunnen houden met deze ontwikkelingen. Hierdoor zal de omschakeling voor haar geen problemen opleve ren. Zij prijst zich dan ook gelukkig dat in de vacatures die in het afgelopen jaar zijn ontstaan, capabele mede werkers konden worden benoemd. In dit verband kun nen worden genoemd de heer A.J. Kruijer (hoofd admini stratie) en de heer M.J. Busker (ontwerper, coördinatie stadsvernieuwing). Het zal veel Haarlemmers ongetwijfeld bekend zijn dat Ir. W.B.J. Polman Drs. Loes J.H. Vroom Drs. J. Bart Uittenhout Haarlems monumentenzorg in 1981 Inleiding

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 112