het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg dit jaar zijn 25-jarig bestaan vierde. Een van de doelstellingen bij het bereiken van de 25-jarige leeftijd is geweest het realise ren van een aantal hoogst noodzakelijke instrumenten voor een gemeentelijk beleid op het gebied van de mo numentenzorg, te weten: een gemeentelijke monumentenverordening; een gemeentelijke monumentenlijst; een beleidsnota. Jammer genoeg is dit niet haalbaar gebleken, anders dan in vele andere gemeenten, bij voorbeeld Bloemen- daal. Gezien de grote belangen die hier voor Haarlem in het geding zijn behoudt deze doelstelling de hoogste prioriteit. Bij het decentralisatiebeleid van de regering worden deze instrumenten zelfs als voorwaarden ge noemd voor deelname hieraan. 25-jarig bestaan Bij een gedenkwaardige gebeurtenis hoopt men toch Monumentenzorg altijd even stil te kunnen staan en door middel van activi- Haartem feiten de belangstelling iets langer vast te houden dan in de regel al gebeurt. Vijfentwintig jaar is een hele tijd, al is binnen de monumentenzorg dit aantal pas de helft van het aantal jaren dat nodig is om een pand op de monu mentenlijst geplaatst te krijgen. Met het Gemeentelijk Bureau zal dat echter nooit het geval zijn, alhoewel bij deze de hoop wordt uitgesproken dat het Bureau een langduriger bestaan dan 50 jaar zal meemaken. Op 1 november 1956 werd officieel een Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg Haarlem opgericht, dat orga nisatorisch werd ondergebracht bij het Bedrijf Openba re Werken van de gemeente Haarlem. Al twee jaar daar voor was de heer Corneille F. Janssen door de heer W.F. Happé, destijds wethouder van Openbare Werken, en mr. H.È. Phaff, destijds gemeentesecretaris, benaderd met de vraag of hij bereid zou zijn zich met de leiding van zo'n Bureau te belasten. Problemen rond de benoeming van een directeur van het Bedrijf Openbare Werken zorgden echter voor een vertraging van ruim twee jaar, waardoor pas op 1 november de feitelijke start plaats vond. De instelling van het Haarlemse Bureau viel ongeveer samen met de oprichting van een overeenkomstig Bu reau in Amsterdam in 1953, waarmee vooral in de begin jaren qua samenstelling en werkzaamheden grote over eenkomst bestond. Qua bezetting begon het Bureau met één man in de persoon van de heer Corneille FJanssen. 111

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 113