was slechts een inventarisatie van historisch min of meer belangrijke panden. Het vaststellen van een gemeente lijke monumentenlijst vond echter geen doorgang toen de officiële Rijkslijst in 1961 van kracht werd. Het ge meentebestuur geloofde een gemeentelijke lijst toen wel en sindsdien ligt dit initiatief op de bodem van het Spaar- ne. Vervolgens werd het accent van de werkzaamheden verlegd naar dat van de documentatie; het vastleggen van de veranderingen van het stadsbeeld, de detaillering aan en in monumenten en het documenteren van pan den vóór, tijdens en na een restauratie. Deze werkzaam heden vormen nog altijd een belangrijk aspect van de werkzaamheden van het Bureau. In de begintijd waren de restauratiewerkzaamheden voornamelijk gericht op de gemeentelijke eigendom men. Daar de woonhuismonumenten in eigendom van de gemeente toen nog onder supervisie stonden van de dienst Grondbedrijf van het Bedrijf Openbare Werken, kwam wat Monumentenzorg betreft het accent al spoe dig te liggen op de grotere gemeentelijke objecten; de restauratie van de vieringtoren van de Grote of St.-Bavo- kerk is wel een der meest sprekende voorbeelden hier van. Daarnaast begeleidde het Bureau de particuliere restau raties en trachtte het eigenaren ertoe te bewegen hun monumentwaardige eigendommen op te knappen of op zijn minst in stand te houden. Vooral deze begeleiding heeft in de afgelopen jaren veel aandacht gehad. Met name op dit gebied heeft het Bureau veel ervaring opge daan, hetgeen, gezien de verwachtingen omtrent decen tralisatie van het huidige monumentenbeleid, als een prae kan worden beschouwd. Naast fotomateriaal, tekeningen, beschrijvingen en tal loze dossiers van monumenten beschikt het Bureau over een tweetal opslagterreinen, waar driedimensionale za ken bewaard worden, zoals onderdelen van monumen ten die in het verleden zijn gesloopt en die op hergebruik liggen te wachten. Stuk voor stuk essentiële Haarlemse zaken, die voor de geschiedenis van de stad van onmis kenbare betekenis zijn. Hoewel deze opslagterreinen in het verleden hun nut hebben bewezen, worden ze nu in toenemende mate bedreigd met inkrimping en zelfs met opheffing. De personele bezetting van het Bureau is in de 25 jaar van zijn bestaan flink toegenomen. Oorspronkelijk be gonnen met één man heeft het nu een bezetting van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 116