zeventien medewerkers, met een wisselende aanvulling in de vorm van twee a drie practicanten. Het takenpakket is dermate uitgebreid dat onderverde ling van het Bureau in sectoren noodzakelijk bleek: - Ontwerpafdeling Deze afdeling is belast met het opstellen en uitvoeren van restauratie- en verbouwingsplannen ten behoeve van gemeentelijke en (incidenteel) particuliere pan den, bouwkundig onderzoek en documentatie en be heer van het bouwtekeningenarchief. Renovatie in het kader van de (I.S.R.) stadsvernieuwing legt in toene mende mate beslag op de aanwezige capaciteit. - Onderhoud en bouwkundig beheer Tot het takenpakket van deze afdeling horen vier mo lens, zeven torens met klokken, uurwerken en caril lons, circa dertig grote gemeentelijke monumentale gebouwen (bij voorbeeld stadhuis), meer dan hon derdvijftig panden van een zeer uiteenlopend karak ter, waaronder monumenten en niet-monumenten, boerderijen e.d., bijzondere objecten zoals het Müller- orgel in de Grote of St.-Bavokerk, circa vijftig kunst voorwerpen en verzetsmonumenten en twee depots, waarin oude bouwmaterialen. - Afdeling administratie Deze afdeling is belast met de behandeling van res tauratie- en herstelplannen, subsidieaanvragen en fi nanciële afwikkeling van gemeentelijke subsidies, voortgangscontrole op gemeentelijke en particuliere restauraties, coördinatie overleg met rijk, provincie en gemeentelijke diensten, planning en informatiever strekking. - Beschermd stads- en dorpsgezicht Tot de werkzaamheden behoren het in tekening vast leggen van gevelwanden, het documenteren van de openbare ruimte, het begeleiden van de procedures die samenhangen met de Haarlemse beschermde ge zichten, zoals Spaarndam (ingeschreven d.d. 05-04- 1971), de Haarlemse binnenstad en de Haarlemmer houten omgeving. - Kunsthistorische afdeling Deze afdeling houdt zich bezig met het inventariseren en beschrijven van potentiële monumenten, waaron der de jonge, het verrichten van kunsthistorisch on derzoek onder meer in panden, archieven en particu lier bezit, het organiseren van exposities, lezingen en andere vormen van voorlichting, het verzorgen van publikaties zoals het Monumentenbulletin, het foto- 115

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 117