Wijde Appelaarsteeg 11: Hofje van Bakenes. Oudste hofje van Haarlem, oorspronkelijk gesticht in 1395. Hui dige hofje uit eerste helft 17e eeuw, met 12 woongele- genheden en een regentenkamer. Beperkt toegankelijk. Zuiderstraat 12: Zuiderhofje. Gesticht in 1640 door Jacques van Damme. In 1891 is het oude hofje afgebro ken en geheel vernieuwd, waarbij tevens de woningen aan de straatzijde werden gebouwd. Beperkt toeganke lijk. Zijlstraat 70-74: Voormalig postkantoor. In 1894 ge bouwd naar ontwerp van Rijksbouwmeester C.H. Peters in de neo-gotische stijl ('postkantoor-gotiek'). Tot zover de activiteiten naar aanleiding van het 25-jarig bestaan. Daarnaast was het de bedoeling een tentoon stelling met als onderwerp '25 jaar restauratie in Haar lem' in te richten in de kloostergangen van het stadhuis. Door de aanleg van de vloerverwarming in de Graven- zaal was deze ruimte voor andere activiteiten nodig. Toen ook nog het samenstellen van een publikatie over hetzelfde onderwerp ter elfder ure geen doorgang vond, moest van deze activiteit worden afgezien. Er wordt nu naar gestreefd om tentoonstelling en publikatie in okto ber 1982 te doen plaatsvinden. Restauraties In tegenstelling tot de voorgaande jaarverslagen zal het hierna volgende overzicht van in 1981 uitgevoerde res tauraties beperkt blijven tot een opsomming met sum miere aanduiding van de werkzaamheden. Bakenessergracht Een brandbrief van de bewoner over ernstige lekkages 100 aan dak en goten vormde de directe aanleiding tot uitge breide herstelwerkzaamheden aan dit monument, een 18e-eeuws pand met lijstgevel. Met medewerking van de gemeentelijke Dienst voor de Volkshuisvesting was het de Teylers Stichting - als huiseigenaar - mogelijk een tijdelijke huisvesting elders te verzorgen. Naast het her stel van de kap werden tevens aan de voor- en achterge vel herstelwerkzaamheden uitgevoerd, zodat het pand, fris geschilderd en opnieuw gevoegd, wederom de zeer fraaie gevelwand aan de Bakenessergracht ondersteunt. Burgwal 52-54 Daar het hier twee panden van geringe omvang betrof, zijn ze samengevoegd tot één woning. De werkzaamhe den vonden uitsluitend plaats op het gebied van de tota le woningverbetering. 124

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 126