Burgwal 8 Damstraat 19 Gedempte Oude Gracht 44 De werkzaamheden aan dit 17e-eeuwse trapgeveltje ge schieden grotendeels door eigen werkzaamheid. Wie regelmatig langs de Burgwal loopt ziet geleidelijk aan dit zeer sterk vervallen pand weer in de oude luister hersteld worden. In dit geval geldt de liefde voor het monument en is snelheid van secundair belang. De eerste werk zaamheden betreffen de vernieuwing van de kap en het herstel van de voorgevel. Dit uit de 16e eeuw daterende pand meteen lijstgevel uit het midden van de 18e eeuw behoort, zoals de meeste gebouwen rondom hetTeylers museum, aan deTeylers Stichting. Ondanks de zware lasten lukt het de stichting haar monumentenbezit in stand te houden en waar no dig herstel te doen plaatsvinden. Zo werd van dit pand de kap geheel hersteld en werd een woning ingebracht op de eerste verdieping en de zolderetage. Dit bijzonder karakteristieke pand aan de Gedempte Ou de Gracht, hoek Zuiderstraat, gaf in de tweede helft van 1979 aanleiding tot enige beroering. Ernstige scheurvor ming, die zelfs leidde tot het loszitten van stukken met sel- en natuursteen, leverde gevaar op voor passanten en was voor het college van B&W reden de eigenaar hierover aan te schrijven. December 1980 waren de voor bereidingen zover gevorderd dat de aannemer fa. Over- devest daadwerkelijk aan de slag kon. Het herstel in deze fijn gedetailleerde top bleek vrij ingrijpend te zijn en leidde ertoe dat in de goedkeuring van het herstelplan door de minister van C.R.M. zelfs de volgende zinsnede voorkwam: 'Ik merk hierbij op dat het tijdelijk wegnemen van de top slechts toegestaan wordt, indien de top op tekening vastgelegd is, zodat de metselaar dezelfde bak steenconstructie en verband kan terug metselen'. Een blik op de foto op blz. 126 en 127 zal zelfs een leek kunnen overtuigen dat deze toevoeging bepaald niet overbodig is. De geschiedenis van het pand is uitgebreid beschreven in het onlangs verschenen boek Haarlemse Oudegracht van de Historische Werkgroep Haerlem. Enkele feiten over de geschiedenis, die hierbij vermel denswaard zijn: Tot ca. 1900 is het pand in gebruik als woonhuis, wat oorspronkelijk reeds bij de bouw in de zeventiende eeuw de bedoeling zal zijn geweest. De heer H.M. Boesmans, die als varkens- en lamsslager het pand in 1897 betrok, wijzigde het onderste deel in de gevel door de aanwezige 125

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 127