Lange Veerstraat 25 in opdracht van een projectontwikkelaar, Holland Have t/m 33 b.v. te Haarlem, is door de architect Van Brugge voor deze overwegend winkelpanden een plan vervaardigd dat voorziet in winkelruimten op de begane grond en 10 appartementen op de verdiepingen. Met de realisatie van dit plan komt een einde aan een jarenlange leeg stand van deze panden, die op zich al een sterk ontsie rende uitwerking heeft op de omgeving. Van de betrok ken panden zijn de nummers 27 en 29 ingeschreven als monument, waardoorvoor het verlenen van de bouwver gunning tevens een vergunning ingevolge de Monu mentenwet is vereist; door een uitgebreid vooroverleg werd deze vergunning in drie maanden verleend. Terwijl het project uit oogpunt van restauratie weinig opzienbarends oplevert, kan dat niet worden gezegd van een plafond dat tijdens de werkzaamheden te voorschijn is gekomen. Zelfs de krant werd erbij gehaald om de vondst van een beschilderd plafond van ca. 5,5 bij 8,5 m wereldkundig te maken. Het betreft hier een middenta bleau, waarin een Venusfiguur, die omgeven is door cupidofiguren en een rand met gesneden lofwerk en zingende vogels, en zijtableaus waarin een herhaling van gesneden lofwerk en zingende vogels, waaronder een kaketoe en een papegaai. Tegen een van de balken zijn voorstellingen van muziekinstrumenten aange bracht; als datering is op een andere balk de tekst '1655 Avril de '1' aangetroffen. Doordat ook hier geldgebrek restauratie in de weg staat is besloten om onder dit plafond een brandvrij plafond aan te brengen, waardoor een volgende generatie op nieuw in de gelegenheid wordt gesteld een historische ontdekking te doen. Koningstraat 42 De voorgevel van dit monument toonde al geruime tijd een verontrustende neiging naar voren te hellen. Nadere inspectie bracht aan het licht dat de voorgevel volledig losgescheurd was van het achterliggende metselwerk en dat de houten puibalk zwaar was aangetast. Op het noodzakelijke bouwkundige herstel volgden schilder werkzaamheden in een iets afwijkende kleur. Van oor sprong was deze gevel met dodekop behandeld, en daardoor wat roder van kleur. De gerestaureerde gevel fleurt de omgeving weer op en draagt zijn steentje bij tot het stadsschoon van Haarlem. (Foto op blz. 130). Korte Dijk 1 en 3 Niet opzienbarend maar toch kenmerkend voor deze omgeving en onmisbaar voor het stadsbeeld zijn deze 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 131