a huisvest stamt uit het midden van de vorige eeuw en is een kopie van de oorspronkelijke toegangspoort, die gestaan moet hebben aan de thans verdwenen Kinder huisstraat. De poort bevat een gebeeldhouwde steen met onder meer het stadswapen van Haarlem. Oorspronkelijk bevatte het gebouw houten kruisven- sters, deze zijn vervangen door schuiframen; aan de straatzijde zijn ze voor een deel ingekort. Van het oor spronkelijke interieur zijn nog overgebleven de eikehou ten trap naar zolder, en een in goede staat verkerende eikehouten schouw op de benedenverdieping. Als ge volg van een omtimmering is deze laatste niet meer zichtbaar. Kerken Evenals in 1980 worden er dit jaar aan een relatief groot aantal kerken herstelwerkzaamheden verricht, te weten aan de St. Bavo, Remonstrantse kerk, Waalse kerk en de Doopsgezinde kerk. Voor de Nieuwe Kerk zijn de herstel plannen in een vergevorderd stadium. Werd in het voorgaande jaarverslag nog over de komen de start van de restauratie van de St. Bavo gesproken, inmiddels is dit realiteit geworden. Het uitzicht op de kerk met inbegrip van de kap is bijna niet meer mogelijk vanwege de vele steigers die er rondom zijn geplaatst. Naar verwachting zal in het midden van het komende jaar de eerste fase van de restauratie kunnen worden afgesloten. Tijdens deze fase bepaalt het werk zich voor al tot het deel van het schip dat tussen de toren en het orgel ligt, waarbij het zwaartepunt komt te liggen bij het herstel van de voet van de kap. Reparaties van inge metselde balkkoppen, muurstijlen en -platen, korbelen en de natuurstenen muurafdekking zullen daarbij veel vuldig voorkomen. Bij de Remonstrantse kerk is eveneens - maar minder ingrijpend - het herstel van de kap aan de orde geweest, terwijl de Waalse kerk daarentegen een zeer ingrijpende restauratie ondergaat. Bij de Doopsgezinde kerk is onlangs gestart met de eerste fase van een totaal herstelplan, dat in het totaal drie fasen omvat. Bij deze eerste fase wordt er gewerkt aan de oplossing van de urgentste problemen, zoals lekkages bij het dak en de goten en herstel van de ver schillende gevelbeëindigingen. Hierbij gaat het vooral om het hoofdgebouw en de kosterswoning. Hofjes Ondanks de rust die er ogenschijnlijk rond de hofjes hangt, worden er toch met een zekere regelmaat werk- 136

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 138