A.S. DE Widt-Beukelman secretaris Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland in 1981 Voorde Stichting is het jaar 1981 met enkele woorden te omschrijven als een jaar van voorbereiding op nieuwe activiteiten en het driftig zoeken naar een eigen onder dak. De Stichting is goed doordrongen van het feit dat met name deze twee sporen gevolgd dienen te worden om tot de oprichting van een historisch museum te ko- men. Het ene spoor leidde naar een dieper vorsende histori sche tentoonstelling over de Franse tijd in Haarlem en omgeving. De aanleiding hiertoe vormde het voornemen van het Frans Halsmuseum om in samenwerking met het Gemeentearchief van Haarlem en onze Stichting in het voorjaar van 1983 een tentoonstelling te organiseren over de geschiedenis van Haarlem e.o. in de jaren 1780- 1820. Uit deze periode zijn veel afbeeldingen van perso nen, gebouwen en straten in Haarlem e.o. bewaard ge bleven. Veel minder goed zijn we echter ingelicht over de geschiedenis in die tijd. Om een beter inzicht te verwer ven in het Haarlemse leven in dat tijdsbestek wilde de gemeentearchivaris, de heer Temminck, dit najaar met één werkgroep starten, maar door de enorme belang stelling mondde deze opzet uit in 10 werkgroepen van 4 personen met verschillende deelonderwerpen, zoals de mografische gegevens, cultureel leven, politiek, wo ningbouw, vroedschappen, etc. Toch moesten door plaatsgebrek vele enthousiastelingen afvallen. De werk groepen komen regelmatig bijeen in het Gemeentear chief om voor dit project archiefonderzoek te doen, en vertegenwoordigers van deze groepen bespreken een maal in de drie weken het onderwerp met de gemeente archivaris of zijn plaatsvervanger. Het resultaat zal mo gelijk leiden tot een catalogus voor die tentoonstelling, die in de eerste plaats gebaseerd is op historisch archief onderzoek. Hiermede is de vraag gerezen of één van de belangrijkste doeleinden van onze Stichting, te weten het redden van oude voorwerpen, met deze opzet gediend zou kunnen worden. Het publiek werkt het liefste mee aan tentoon stellingen waarvoor het zelf materiaal kan aandragen, dat al bijna vergeten is. Plaatselijke tentoonstellingen verhogen die geestdrift. In dit verband zij vermeld dat de Stichting er zeer aan hecht de tentoonstellingswerkgroepen die 'Drinken en Klinken' tot een succes hebben gemaakt ook te handha ven. Het Streekmuseum i.o. had dan ook de goede ge dachte de 'afvallers' van de tentoonstelling over de Fran se tijd te betrekken in een nieuwe studie en wel over de 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 143