P. Jongens De uitmonding van de Lombardsteeg op de Lange Begij- nestraat wordt geflankeerd door twee huizen die in hun Stichting 'Diogenes hoofdvorm een opmerkelijke overeenkomst vertonen. Haarlem in 1981 Zij hebben beide een klokgevel en direct boven de bega ne grond een hoge kapverdieping met borstweringen. De zoldering van de voorste benedenruimte bestaat uit moer- en kinderbinten. Wij schatten de ouderdom van deze monumenten op ruim 400 jaren. Zij zullen oorspronkelijk een trapgevel hebben gehad, want klokvormige beëindigingen kwa men pas op het eind van de 17e eeuw in zwang. Het huis op de linker hoek, Lange Begijnestraat 8, werd in 1978 eigendom van onze Stichting. Het aannemersbe drijf Nieuwenhuizen, gevestigd te Heemskerk, startte de herstelwerkzaamheden op 3 augustus 1981. De archi tecten Smidt en Van Rossum hadden ook nu weer voor het plan gezorgd. Het werk kwam in maart 1982 gereed. Er is hier lange tijd een zaak in kruideniers- en grutters waren gevestigd geweest. Het oudste adresboek van Haarlem, dat de jaren 1862 en 1863 beslaat, maakt daar al melding van. De winkel stond toen op naam van P.J. Frijhoff. Na diens overlijden in 1895 wordt de zaak voort gezet door W.A.M. Frijhoff, vermoedelijk een zoon van eerstgenoemde. De laatste vermelding vinden we in het adresboek 1914/15. Er staat dan aangegeven: 'Wed. W.A.M. Frijhoff, in koloniale waren'. Nadien lijkt de win- i keibestemming te zijn vervallen. Het pand wordt vervol gens door verschillende bewoners bevolkt. De nu nog aanwezige winkelpui is aangebracht bij een in 1897 uitgevoerde verbouwing. Ook de blokvormige be pleistering van de twee straatgevels dateert uit die tijd. In 1972 blijkt het pand al enige jaren in ontruimde staat 1 te verkeren, nadat er laatstelijk een handelaar in tweede hands goederen zijn geluk had beproefd. Een periode van nieuw leven brak aan toen de heer J.H. van Olphen op zoek was naar een winkelhuis waarin zijn vrouw een zaak in antiek en curiosa zou kunnen beginnen. Het monument Lange Begijnestraat 8 werd voor dit doel geschikt bevonden en ingaande 1973 konden kooplusti gen in deze branche er terecht. Twee jaar later besloot de heer Van Olphen het huis te kopen. Hij wilde er ook gaan wonen, maar de aftandse toestand liet dat niet toe. Daar de beslommeringen van een restauratie hem te zwaar zouden vallen, wendde de nieuwe eigenaar zich tot het bestuur van Diogenes'. De eigendomsoverdracht werd geregeld en er werden afspraken gemaakt omtrent de restauratie en de verhuur. 144

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 146