Dr P. Biesboer Nieuwe aanwinsten van het Frans Halsmuseum in het jaar 1981 Terra-cotta model Xavery (h. 58,5 cm, br. 37cm, d. 19cm) Een belangrijke aanwinst vormt een terracotta model van de Pietas of Godsvrucht, vervaardigd door Jean Baptiste Xavery (Antwerpen 1697 - 's-Gravenhage 1742). Dit model diende als ontwerp voor de beeldengroep die Xavery heeft uitgevoerd voor de Grote of St.-Bavokerk te Haarlem. Dit werk werd in opdracht van de Burgemees- teren van de stad vervaardigd. In de Burgemeestersreso luties wordt op 23 april 1738 genoemd: om door den Konstenaar en Beeldhouwer Xavery in den Hage te doen maken een boetseersel van sijn opgegeven schets en teekening'. Op 13 oktober 1738 hebben de 'Burge- meesteren en de Wethouderen' het boetseersel of model en de ontwerptekening voor de beeldengroep goedge keurd. Er wordt op 15 november 1738 een contract op gemaakt met Xavery, waarin hem de opdracht voor de uitvoering van het werk wordt verleend (Allan III p.357- 361). De beeldengroep wordt uitgevoerd in wit marmer en Xavery wordt in 1741 uitbetaald als het werk onder het orgel tussen de twee deuren is geplaatst. De Burgemeesteren geven blijk van hun grote tevreden heid met het resultaat, hetgeen in de lijn der verwachting kon liggen, aangezien Xavery de belangrijkste monu mentale beeldhouwer was die op dat moment in Holland werkte. Behalve ons model is er nog een terracotta model van een tweede figuur voor de beeldengroep bewaard geble ven, dat zich nu in Karlsruhe in het Badisches Landes- museum bevindt. Opvallend zijn de monumentaliteit van deze kleine fi guur, de schitterende s-curve in de pose en de volumi neuze, plastische draperiepatronen. Zo blijkt dit historisch belangrijke stuk buitengewoon artistieke kwaliteit te bezitten en als zodanig een aanvul ling van hoog niveau voor de collectie te zijn. Twee werken Charles Howard Hodges (doek 67x55,5, doek 65x51,5) In april kon het Frans Halsmuseum twee werken van de schilder Charles Howard Hodges verwerven, zijn zelf portret en een portret dat zijn zoon James Newman Hod ges voorstelt. Bij de dood van Hodges in 1837 werden deze schilderijen nagelaten aan zijn dochter Emma Jane, die ze op haar beurt weer naliet aan haar execu teur-testamentair, de heer A C. Boursse. Een achter nicht van de heer Boursse heeft de schilderijen aan het museum verkocht. Charles Howard Hodges was een Engelsman, die zich in Holland als portrettist vestigde. Hij werkte in 's-Graven hage en in Amsterdam. Vanaf ca. 1790 tot zijn dood in 151

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 153