Spoelkom Haags porselein (diam. bovenrand 16 cm) Zilveren suikerstrooier (h. 15,8) Kristallen zoutvat (h. 6,8, br. 11,5) 1837 was hij de belangrijkste portretschilder van Neder land, die o.a. Koning Lodewijk Napoleon, maar ook Ko ning Willem I schilderde. Beide schilderijen zullen na restauratie een goede aan vulling vormen op de vier schilderijen van Hodges die het museum al bezit. Van Kunsthandel S. Stodel te Amsterdam werd in maart een spoelkom van Haags porselein gekocht. De kom heeft een bolvormig lichaam, waarop aan de buitenzijde, voor en achter, een gezicht op de stad Haarlem is ge schilderd in purper glazuur. Deze voorstellingen zijn ontleend aan illustraties van H. Spilman en C. van Noor- de, Aangename gezichten in de Vermakelijke Landdou- wen van Haarlem, 1761 -63. De voorstellingen zijn gevat in een goudkleurig medail lon, omgeven door veelkleurige bloemboeketten en put ti. Op de bodem bevindt zich het Haagse merk van de staande ooievaar in blauw bovenglazuur. Naar onlangs met zekerheid bekend is geworden werd dit porselein in 's-Gravenhage slechts van een decor voorzien. Het porselein zelf werd ingevoerd uit Duitsland en Doornik. Onze kom is ongedecoreerd uit Doornik geïmporteerd en is van zgn. pate tendre porselein, zacht porselein, zoals dat onder invloed van de techniek van het Franse Sèvres-porselein ontstond. Het Rijksmuseum in Amsterdam bezit onderdelen van een theeservies met dit type versiering met gezichten in en om Haarlem ont leend aan illustraties uit de bovengenoemde bron (zie E. Schrijver, Haags porselein, Bussum, 19733, pl. 15 A). On ze kom kan daarbij gehoord hebben en is in ieder geval door dezelfde schilder versierd, ca. 1780. Ten slotte verwierf het museum dit jaar twee stuks Haar lems zilver: een zilveren suikerstrooier met een meesterteken van een nog niet geïdentificeerd meester, niet in Voet voor komend, met de jaarletter D 1714 en de keuren van de stad Haarlem en Holland. Aankoop van de fa. Van Raven- stein, Spekstraat te Haarlem; een kristallen zoutvat op zilveren voet, gemerkt door J.G. Orthlieb, die van 1820-1846 in Haarlem werkte. Het voorwerp is voorzien van de jaarletter G 1841. Aan koop van Kunsthandel de Hermitage te Epse. 153

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 155