156 Op de bladzijden tegenover de Kroniek vindt u commen taren bij enkele gebeurtenissen cursief afgedrukt. Het groen in de stad Oude afbeeldingen van het Spaarne tonen hoe vollerijke bo men de rivier omzoomden. In het maandblad dat de gemeente Haarlem naar de wijkraadsleden stuurt, Wijk in wijk uit, stond een prentbriefkaart uit 1900 afgedrukt (ondertekend door Tan te Maria) met daaronder een foto anno 1981 waarop dezelfde Schotersingel te zien is. Vergelijking van beide foto's laat een onthutsende verarming aan groen zien: in 1900 twee rijen zwa re bomen aan weerszijden van de rijbaan, en op de foto van tachtig jaar later links auto's en alleen rechts bomen. Dat moet anders, zei de gemeenteraad in 1981, en aanvaardde een 'Bomenstructuurplan' om de stad weer een doordacht herbeplantingsplan te geven. Het is een plan van lange adem, op de verre toekomst gericht. Want een boom is geen zonne bloem: er gaan generaties overheen voordat het stadsbeeld het aanzien krijgt zoals het in 1981 op papier is gezet. Vooruitlo pend op dit plan trok een legertje boomplanters en houthak kers dit voorjaar naar de Spanjaardslaan. Het stadsbestuur hield de adem in. In 1961 was een stroom van protesten losge broken toen de Spanjaardslaan van de drie eeuwen oude, afge leefde linden was ontdaan en herschapen werd in een maan landschap waarlangs twee autobanen werden getrokken om het verkeer naar Zandvoort ruimer baan te geven. Er waren toen opnieuw linden geplaatst. Maar om de jonge bomen enige beschutting te geven en ook om de kale laan zo snel mogelijk in het lommer te zetten waren er om en om snel groeiende populieren geplant. Dat gebeurde onder het motto 'wijken en blijvende populieren zouden op den duur moeten verdwijnen om de blijvende linden hun kans te geven het eeu wen uit te kunnen houden. Stormen van protest dus in 1961. Dat moest vermeden worden. Uitvoerig zijn de bewoners via het Haarlems Dagblad van tevo ren op de hoogte gesteld, de wijkraad werd benaderd en kreeg uitvoerige uitleg over deze ingrijpende operatie: 90 populieren zouden gerooid worden, ook 25 linden moesten verdwijnen, omdat zij onvoldoende groeikracht hadden ontwikkeld, en 35 nieuwe linden werden geplant. Het totaal aantal linden zou op 120 komen. Een aantal populieren bleef nog staan, maar die moeten dan over tien jaar weer verdwijnen. Overigens werden de weggehaalde populieren niet tot kachelhout verzaagd. De acht meter hoge toppen zijn in Schalkwijk in de grond gezet om daar wortel te schieten. De operatie van 1961 had geleerd dat er meer gedaan moest worden aan grondverbetering om de linden van gezonde voe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 158