158 ding te voorzien. Er werden 2500 gaten van 30cm doorsnee geboord en met nieuwe teelaarde opgevuld. De Haarlemmer hout is geplaatst op de lijst van beschermde monumenten. Daarom was ook toestemming nodig van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het gemeentebestuur was heel gelukkig met de uitspraak van deze dienst: 'de gefaseerde verwijdering van de populieren met het doel de Spanjaardslaan als linden- laan te laten ontwikkelenondersteun ik van harte'. Een zin die in de voorlichting naar de bewoners een sterk accent kreeg. Anders dan in 1961 werd dit keer geen enkel protest gehoord. In maart kwam het bomenstructuurplan op tafel, daarbij inbe grepen kaarten waarop de begroeiing als 'goed', 'matig', of 'slecht' stond aangegeven, erg veel ervan als 'slecht'. Daar zijn verschillende oorzaken voor. Lekken in de aardgasleiding heb ben heel wat bomen vermoord. Asfaltering en verkeersdrukte hebben elders bomen verstikt. En ook de sporen van de oorlog - toen erg veel openbaar groen is verstookt als gevolg van de schaarste aan brandstof-zijn nog steeds in de stad zichtbaar. Maar er is meer. In het verleden is weinig planmatig aange plant. In de uitwerking van de nieuwe plannen zal rekening gehouden moeten worden met de stedebouw: doorgaande wegen vereisen een andere beplanting dan buurtstraten. En ook zou het groen beter moeten aansluiten bij de ecosystemen in en om de stad. De zandgrond van de oude duinen vraagt eiken en beuken, de klei- en veenbodem langs Spaarne en Leidsevaart-Delft bij voorbeeld essen, elzen en wilgen. Het lijkt mogelijk om het karakter van de duinen in de stad voort te zetten en aan de oostelijke kant het polderland een overgang naar en in de bebouwde kom te geven. 'Heel mooi', zei de Gemeenteraad, 'als het maar geen extra geld kost'. De bomenplanters moesten zich daarbij neerleggen: de plannen kunnen maar heel geleidelijk worden uitgevoerd, maar zijn leidraad bij het besteden van het beschikbare geld. 'De Preekstoel' In de eerste helft van februari werd de collectie van het Mu seum 'De Preekstoel' geveild. Dit Haarlemse museum, beheerd door de heren Chr. Gart en Bert van Goor, was uniek voor Nederland en wellicht voor West-Europa. Toen namelijk de vernieuwing binnen de Rooms-Katholieke Kerk zich in Neder land zo krachtig doorzette dat het er in de jaren zestig alle schijn van had dat zich een nieuwe beeldenstorm ontketend had, ontfermde 'De Preekstoel' zich over honderden in kerken en huisgezinnen afgedankte beelden. Verder verwierf het zich kerkelijk vaatwerk, liturgische gewaden en curieuze gebruiks voorwerpen, waaronder zeer vele devotionalia (wijwaterbakjes, rozenkransen, medailles enzovoort).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 160