kinderopvang van kinderen van ambtenaren is een te kostbare zaak, bijvoorbeeld), maar ook in het feit dat de meest strijdbare groepen op deze hoorzittingen niet representatief worden ge acht voor de gehele Haarlemse bevolking. In de nota wordt opgemerkt dat aan de basis van alle besluiten een mentaliteitsverandering moet liggen bij de individuele be woners van deze stad. Mannen zullen huishoudelijke taken moeten ven/u Hen, maar zich ook meer en anders met de prakti sche kanten van de opvoeding moeten gaan bemoeien. Maar ook zullen de vrouwen en daar zou het onderwijs al aan kunnen werken - zich meer op voorheen manlijke taken moe ten richten. Illustratief was een discussie in de gemeenteraad over de mogelijkheid van vrouwelijke spuitgasten bij de brand weer. De commandant van de brandweer zag dat niet zitten: het beroep is lichamelijk te zwaar voor een vrouw. De gemeente heeft in de rol als werkgever mogelijkheden tot een actief emancipatiebeleid. De ruimte is er ook wel voor, want de secretarie kent slechts manlijke afdelingshoofden en onder de negen waarnemend hoofden komt maar één vrouw voor. Bij de bedrijven en diensten is het niet anders: een geheel manlijke aangelegenheid. Van de 39 raadsleden zijn er 9 vrouw en het college van B&W is geheel manlijk. Dat rollenpatroon wordt al in het onderwijs bevestigd. In de rekenboekjes voor de zesde klas komen in de opgaven zes keer meer jongens voor dan meisjes. Jongens lossen in de school boekjes de problemen op. De nota somt verder tal van terreinen op waar de gemeente activiteiten kan ontplooien om de achterstand van vrouwen op te heffen. Het meest actueel was dit jaar het vraagstuk van de 'deeltijdarbeid'. Dit onderwerp speelde aanvankelijk een be langrijke rol in de emancipatie - vrouwen zouden naast de zorg voor het huishouden en hun gezin een deel van de week kun nen gaan werken, of de gezinszorg delen met een eveneens in deeltijd werkende man maar juist dit jaar kwam er een nieuw element naar de voorgrond: de deeltijdarbeid zou een bijdrage kunnen leveren aan de werkloosheid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 168