Informatiecentrum De burger leeft in een doolhof van wettelijke bepalingen, voor schriften, rechten en plichten waarbinnen het verdwalen meer regel dan uitzondering is. Dat hoortzo in een doolhof. Maarniet in een geordende samenleving. Op de tv zijn er consumentenrubrieken en een ombudsman om de bewoners van dit land de weg te wijzen. Het stadhuis kent een klachtenbureau. Er is een bureau voor rechtshulp in Haar lem, er zijn verenigingen voor maatschappelijk werk, diensten centra, kortom: er zijn tal van ingangen voor hulpverlening. Misschien te veel. Want in de praktijk valt het voor iemand die werkelijk hulp nodig heeft, vaak moeilijk de juiste ingang te vinden. Om dat geloop 'van het kastje naar de muur' te voorkomen is al in 1974 het overleg begonnen om te komen tot een Informatie centrum voor Haarlem. Op papier ontstond een unieke con structie. Er zou een centrum moeten komen waarin de Stich ting Welzijn Haarlem, het Maatschappelijk Advies- en Informa tiecentrum (MAIC), de (gemeentelijke) sociaal raadsman en het bureau Voorlichting van de gemeente informatieposten zou den inrichten, maar waar ook tal van andere organisaties spreekuur konden gaan houden. Voor al die instanties zou een documentalist werken, die de informatie ordende, bijhield en verwerkte tot goed begrijpelijke stof. Het centrum zou boven dien de wijkwinkels en wijkraden van recente informatie kun nen voorzien. Een ambitieus plan, dat in fasen zou moeten worden uitge voerd. De realisering stagneerde, omdat er in de binnenstad geen geschikt pand was te vinden. Eerst was de bovenverdie ping van Grote Houtstraat 1 als vestigingsplaats gedacht, maar daar werd het Gewest Kennemerland in geplaatst. Uiteindelijk viel het oog op het hoekpand van Jacobijnestraat en Koning straat, gemeentelijk bezit evenals de daarachter liggende on gebruikte ruimten, die weer aansloten op Koningstraat 18. Stadsarchitect Röling maakte een ontwerp, dat al die ruimten verbond, de Gemeenteraad keurde de uitgave van f 350.000, aan verbouwingskosten goed en in september 1981 kon burge meester Reehorst het gebouw openen. Van de grote plannen van 1974 is maar een klein deel verwezen lijkt. Vaste bewoner van het centrum is alleen het MAIC gewor den. Verder zijn er spreekuren van Architecten Informatie Cen trum, Gezondheidswinkel, Amnesty International en een con tact van Invalidenorganisaties. De sociaal raadsvrouw heeft er haar kantoor gekregen. Er is verder een expositieruimte geko men en een vergaderzaal. 178

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 180