Fokker-jubileum Op Koninginnedag 31 augustus 1911 nam opeen weiland bij de Kleverlaan de zelfgebouwde Spin van de 21-jarige jongeman Anthony Fokkervooreen tribune met hoogwaardigheidsbekle ders en betalende bezoekers zijn aanloop en verhief zich in de lucht. Het was de eerste vlucht boven Nederland van deze Haarlemmer, die later zijn naam zou geven aan de befaamde Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker bv. Dat moet gevierd worden, vond de fabrieksdirectie 70 jaar later, en deelde dat voornemen mee aan B&W van Haarlem. Op het Santpoorterplein ligt nog een gedenksteen ter herinnering aan die historische eerste vlucht: daar lag het weiland waar in 1911 de adembenemende vlucht boven Haarlem begon. Het moest een feest worden op de Grote Markt. Ook dat was historisch verantwoord, want Fokker zou een rondje om de toren van de Grote Kerk hebben gedraaid. De Spin was niet beschikbaar, maar de vliegtuigfabriek wist medewerking te krijgen van ballonvaarder - en radioverslaggever - Hans Zoet, die zijn hobby bedreef in de heteluchtballon. Ook een histo risch luchtvaartuig. Pas nadat de brandweer en de politie zich hadden uitgespro ken dat zij overtuigd waren van de nodige voorzorgsmaatrege len, stemden B&W toe in het gebeuren: op 4 september zou Zoet van de Markt opstijgen in gezelschap van de Haarlemmer die zich het best als Anthony Fokker had uitgedost. Het werd, zo bleek op deze vrijdag, een 62jarige vluigtuigenthousiast, de heer Roos. Die heeft wel de mand bestegen, maar die mand bleef op de grond. De weersvoorspellingen waren te ongunstig op deze warme septembermiddag om veilig het luchtruim te kiezen. Dat nam niet weg dat het groot feest was op de Markt, met muziek van de luchtmachtkapel en van een jazzband. Ook werd de uitslag bekend gemaakt van een etalagewedstrijd en van een kinderteken wedstrijd. Tijdens dit gebeuren vlogen over Haarlem de oudste nog vlie gende Fokkers, drie Sll-lestoestellen, en de nieuwste aanwin sten van de luchtvloot, de F27 en de F28. Elk jaar zo'n herdenking, zo was het plan, dat na afloop van deze dag om nadere uitwerking vroeg. Ook kwam naar aanlei ding van dit gebeuren het idee op om een wat meer in het oog lopend monument op te richten op het Santpoorterplein, waar alleen ingewijden de platte steen konden vinden die aan deze eerste vlucht herinnert. 180

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 182