186 naai, TV Noordzee, Commercial Satellite Television, Delta tv. De zenders brachten zeer lange reclameboodschappen en films die aanvankelijk nogal een pornografisch accent hadden, maar later bleek geweld meer favoriet. De PTT spoorde menige zender op, maar het was vechten tegen de bierkaai: zo gauw er één opgerold werd, begon een ander met nieuwe apparatuur. Het scheen een lucratieve bezigheid te zijn. Het probleem speelt landelijk. In Amsterdam kwamen de pira ten zelfs met een eigen omroepblad. Vooral de bioscopen had den last van de piraten: nachtvoorstellingen trokken minder bezoekers. Bovendien trokken de piraten zich niets aan van auteursrechten. Films die ook in de bioscopen in roulatie wa ren en zouden komen, werden door hen reeds uitgezonden. De handel in videobanden maakte dat mogelijk. De rechters in Nederland moesten oordelen aan de hand van een volstrekt verouderde omroepwet. Daardoor kwamen er nogal wat tegenstrijdige uitspraken uit de rechtbanken. Zo werd de gemeente Amsterdam - exploitant van het kabelnet - gesommeerd om de kabel te sluiten op het moment dat een piraat de auteursrechten schond. De Bioscoopbond en de film distributiefirma Motion Pictures sommeerden ook CAI Haarlem bv (een gemeentelijke onderneming) dit te gaan doen. De raad van commissarissen wees die eis af: je moet niet ons pakken, want ons net is een verlengstuk van de antennes en wij mogen dit op grond van de vrijheid van meningsuiting niet sluiten voor signalen, waar die dan ook vandaan komen, zo luidde het verweer. De raad is samengesteld uit de zes wethouders en een vertegenwoordiger van de woningbouwcorporaties. Als er maatregelen tegen piraten genomen worden, zo werd verder geoordeeld, dan moeten die bij de bron - de piratenzenders - worden aangepakt. De Bioscoopbond liet het er niet bij zitten. Via een kort geding eiste de bond sluiting van het net voor illegale filmvertoningen. CAI Haarlem kreeg daarna bevel van de rechter aan deze vorde ring te voldoen. In december kregen de piraten geen kans meer: na afloop van de uitzendingen kwam er een signaal van de CAI op het scherm. De piraten zonnen op technische midde len om die afscherming te doorbreken, maar waren daar voor het eind van het jaar niet in geslaagd. Cees Sipkes De afdeling Voorlichting van het Haarlemse stadhuis heeft in december afscheid moeten nemen van Cees Sipkes, die hoofd van deze afdeling was. Sipkes was eertijds werkzaam bij de Haarlemse editie van Het Vrije Volk en nadien bij de afdeling Voorlichting van het Rijksmuseum in Amsterdam. In het begin van de jaren zeventig kwam hij naar Haarlem terug. De ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 188