maken met het feit dat de functionaliteit ervan een struc tureel en creatief element vormt. Dat zulke ambachtelijke aspecten van de muziek hem zelf zeer helder waren, hij zich die zeer bewust was, uitte zich in zijn voortreffelijk leraarschap. Zonder ooit de schoolmeester te zijn wist hij steeds zeer complexe of zelfs mysterieuze aspecten van de muziek onder woor den te brengen en aan zijn leerlingen over te dragen. Op heel veel mensen, zijn leerlingen, zijn vrienden heeft die eigenschap grote invloed gehad; het meeste uiteraard op zijn kinderen. Hij was een groot pedagoog. Of hij daarbij een even groot opvoeder was, laat ik in het mid den. Hij werkte vrijwel altijd; 'smorgens en 'smiddags lesge ven, 'savonds vaak orkest- of koor-repetities, 'szondags drie kerkdiensten. In de vakanties componeerde hij al tijd. De ondankbare taak een gezin op te voeden - een gezin met zeer levendige kinderen - kwam dan ook prak tisch helemaal neer op zijn onvolprezen 'Tine'. Zij was het ook die, in een heel mooi handschrift - met een groot blauw potlood-de partijen uit de partituren in de grote koorboeken voor het jongenskoor uitschreef; boekhoudkundige en belastingzaken behandelde en dan ook nog tijd vond met vrienden en bekenden gere geld kamermuziek te spelen. Zij was een uitstekend pia niste en heeft al haar kinderen de eerste muzieklessen gegeven (vier van de zes kinderen zijn musici gewor den). Tine stierf 15 juli 1975, op Palmzondag, 12 april 1981 volgde Hendrik haar. 191

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 193