Op 6 mei 1981 overleed plotseling de Haarlemse schilder en portrettekenaar Cor Hak. Hij was 64 jaar oud. In zijn geval zou ik liever zeggen: 64 jaar jong! Want Cor Hak was een uiterst levendige figuur, een van die mensen wier leeftijd niet valt uitte meten in het aantal jaren sinds zij geboren zijn. Leeftijd is een betrekkelijk begrip. Som mige mensen zijn in de kinderstoel al bezig met oud worden, eenmaal op gang gebracht kabbelt hun leven voort naar het nabije of verre eindpunt en dan maakt het weinig verschil of ze veertig of tachtig worden. Kalmpjes aan, dan breekt het lijntje niet. Dat was nu wel ongeveer het laatste wat je van Cor Hak kon zeggen; hij was hun antipode, bij hem brandde de kaars aan twee kanten. Jaren lang leidde hij een dubbelleven, overdag werkte hij bij de drukkerij 'De Spaarnestad' (later de V.N.U.) als fotoretoucheur voor de talrijke geïllustreerde bladen die daar van de rotatiepersen rollen. Dat was zijn officiële 'beroep', zijn broodwinning of 'potboiler', waarmee hij zijn grote gezin onderhield. Dat heeft hij volgehouden, 46 jaar lang, tot hij op zijn zestigste eindelijk definitief vakantie kreeg. De Hemel heeft helaas beschikt dat die niet lang zou duren. Zijn andere leven, zijn eigenlijke beroep, begon pas 's avonds en in het weekend. Dan verdween hij naar zijn zolderkamer en was daar schilder en beeldend kunste naar, opeen niveau dat ver uitsteeg boven het peil van de liefhebber, de amateur. Onder de Haarlemse schilders gold hij volkomen als hun collega, huns gelijke. Weinige van zijn kunstbroeders zullen ten volle beseft hebben wat een prestatie dat was, want tegen de tijd dat zij, na volbrachte dagtaak, hun palet schoonmaakten en in de leunstoel gingen zitten, kon Cor Hak pas beginnen. Des te bewonderenswaardiger is het wat er dan uit zijn han den te voorschijn kwam. Hij had maar een fractie van de tijd die de anderen hadden, wat hem er niet van weer hield ten slotte toch naast de koplopers mee te tellen. Cor Hak was een volbloed Haarlemmer, hier geboren en getogen, óók als schilder. Hij werkte in de traditie van de Haarlemse School, van zijn leermeesters Boot en Ver- wey. Vooral voor Verwey had hij grote bewondering, met name voor diens aguarellen van bloemstukken. In zijn eigen werk viel de appel dan ook niet ver van de boom. De beste aquarellen van Cor Hak, in een grote, forse factuur, met het brede penseel, in een volle en verzadig de kleur, kunnen met ere naast die van Verwey hangen en hoeven niet in de schaduw te blijven. Toen ik hem dit eens zei, keek hij mij wat ongelovig aan, met een aarze- 195

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 197