Dr. Jan Hoek 26 januari 1898- 12 november 1981 Wijs, vroom en bescheiden. Zo benoemden vrienden en alle andere relaties dr. Jan Hoek, oud-leraar van het Triniteitslyceum, die ook buiten de school zich in het onderwijs onvergetelijk heeft gemaakt en er zijn sporen heeft nagelaten. Toen op die vrijdag 12 november zijn dood bekend werd, moet bij honderden oud-Trinitariërs Jan Hoek weer in beeld zijn gekomen: in straffe pas op zijn school afstevenend, gelijkmatig van humeur, een grap waarderend met een voorzichtige glimlach en rust vindend bij zijn alomtegenwoordige pijp. Hij was een punctuele leraar, wiens lessen niet borrelden van emoties, geen docent die met fraaie tirades zijn aardrijkskundige kennis van zaken wist te verkopen, wél een man wie de liefde tot zijn vak zo aangeboren was, dat hij erin slaagde de geheimen van landen en volken dui delijk en weloverwogen aan zijn discipelen te openbaren en ze daarin te betrekken. Ruim vijfendertig jaar is hij het Triniteitslyceum trouw gebleven, tot aan zijn pensioen in 1963; daarna heeft hij nog zeven jaar als 'tijdelijk' gefunctioneerd. Een respec tabele staat van dienst derhalve, die nog meer bewonde ring afdwingt door de vele andere activiteiten waarmee dr. Hoek zich in zijn 'vrije tijd' bezighield. Jan Hoek werd 26 januari 1898 in De Rijp (N.-H.) gebo ren, waar hij, aldus zijn vrouw, 'een heerlijke jeugd heeft gehad; hij is altijd met zijn dorp en zijn familie daar verbonden gebleven'. In 1916 deed hij eindexamen aan de Bisschoppelijke Kweekschool in Beverwijk, was daarna onderwijzer aan verscheidene katholieke lagere scholen, studeerde tijdens zijn militaire dienst en pas sant voor zijn hoofdakte en haalde voorts nog een paar lagere aktes binnen. Zijn levensloop vermeldt ook nog HBS-examen en MO-Aardrijkskunde. Toen ging hij nog sociale aardrijkskunde studeren aan de universiteit van Amsterdam: doctoraal in 1935, promotie in 1949 op een proefschrift over Dajakpriesters. Een volop gediplomeerd man dus, die dr. Jan Hoek. Al die opgedane kennis van zaken praktiseerde hij als do cent, maar hij was ook tot het inzicht gekomen dat er nog veel méér te doen viel dan zijn uren voor de klas slijten. Vandaar zijn niet aflatende sociale bezigheden op weer andere terreinen van het onderwijs. Vele jaren is hij bestuurslid geweest en secretaris van het zogeheten 'bestuur van de R.-K. Jongensscholen', waar uit (met Hoek als secretaris) het huidige Interparochieel Schoolbestuur groeide. De R.-K. Schoolraad voor het dekenaat Haarlem startte in 1955 onder voorzitterschap 198

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 200