Henk Loerakker 14 november 1900- 30 juni 1981 Henk Loerakker, meer dan twintig jaar raadslid in Haar lem voorde Katholieke Volkspartij en in die tijd twee keer wethouder, heb ik eens ontzettend kwaad meegemaakt. In een serie over plaatselijke politieke figuren, in de Nieuwe Haarlemsche Courant, kwam ook hij aan bod (en niet op de laatste plaats) met een foto en het opschrift 'De man achter de schermen' of iets van gelijke strek king. Loerakkerwas woedend, hij las in dat opschrift een verdekt verwijt, namelijk dat hij zich tijdens de raadsver gaderingen op de achtergrond hield, de grote zwijger was en düs feitelijk overbodig. Inderdaad liet Loerakker zich in een vergadering van de Gemeenteraad weinig of zo goed als nooit horen. Was de begroting aan de orde, dan wilde hij zich wel een paar woorden laten ontvallen. Later, tot rust gekomen, kwam hij terug op dat krante-incident. Hij erkende dat hij het artikeltje verkeerd uitgelegd had, maar hij kon toch niet nalaten zijn zwijgzaamheid nader te verklaren. 'Kijk', zei hij, 'waarom honderd woorden in de Gemeenteraad ge zegd, als het ook met tien kan? En als je die tien woorden al in een (voorbereidende) commissievergadering hebt gezegd, wat blijft er dan over voor de Gemeenteraad? Precies: niks'. Daarmee is wel duidelijk geworden dat de verdiensten van Loerakker als Haarlemse politicus vooral lagen inde commissievergaderingen, waar hij met een opvallende kennis van zaken en na zich terdege op de te behandelen materie te hebben voorbereid zijn bijdrage aan de dis cussie leverde. Ook daar vuurde hij geen volzinnen af, maar bij wat hij zei, gold des te meer: een goede ver staander heeft maar een half woord nodig. Henk Loerakker stamde uit een roemrucht rooms ge slacht, dat tal van voormannen heeft geleverd aan het politieke leven, niet minder aan de sociale organisaties. Priesters en nonnen deden zich minstens zo sterk gel den in die lange rij mannen en vrouwen die in hun kerke lijke en maatschappelijke activiteiten zo niet altijd de boventoon voerden, dan toch de notabelen, die het in het roomse kamp altijd voor het zeggen hadden, een toontje lager lieten zingen. Gemakkelijke dames en he ren waren ze niet, hun nogal 'linkserige opvattingen', zoals dat jaren geleden werd aangeduid, werden hun niet altijd in dank afgenomen. Niet zonder reden werden ze vaak loererakkers genoemd. Een zo'n loererakker was Henk: z'n bijnaam droeg hij met ere. Geboren in Heemstede kwam hij in het vroegere Scho ten terecht, waar zijn vader als wethouder veel in het 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 205