Els van Rooden, actrice 31 mei 1941 25 juni 1981 Els van Rooden (1941 -1981) was een vrouw aan wie je je met hart en ziel kon toevertrouwen, zowel privé als in haar rollen op het toneel. Ze maakte een moederlijke indruk, maar liet de ruimte over dat je een tikkeltje ver liefd op haar kon worden, ook al was het maar in het geheim. Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Dat staat in de bijbel, en Els van Rooden, katholiek als ze was, wilde vastbesloten zo'n vrouw zijn. Die houding heeft haar moed gegeven in een twee jaar lange strijd tegen de dood. Elisabeth Gezina Mathilde Maria waren de degelijke na men die haar ouders haar gaven toen ze op 31 mei 1941 in Heemstede werd geboren. Ze heeft een liefdevol be schermde jeugd gehad. Op tien-, elfjarige leeftijd deed ze toneel en ballet en wist al zeker dat ze het theater in wilde. Dat heeft haar moeite genoeg gekost, want to neelschooldirecteur Willy Pos zat niet op haar te wach ten. Nadat ze op de St. Antoniusmulo haar diploma had ge haald, meldde zij zich aan bij de Amsterdamse toneel school. Pos wilde haar niet. Eerst was ze te jong (16 jaar), daarna viel hij over haar slis. Tot drie maal toe heeft hij haar afgewezen. Ze probeerde het op de Arnhemse to neelschool, werd daar weggestuurd, leerde voor tand artsassistente, werd kindermeisje bij een Amerikaanse familie en nam intussen spraak- en spellessen bij Harry Mollink en Do van Dalsum, de vrouw van Albert. Op de Toneelacademie in Maastricht werd ze ten slotte aangenomen, en bij haar eindexamen in 1963 viel Els van Rooden onmiddellijk op door haar persoonlijkheid en uitstraling. Vijf gezelschappen wierven om haar hand, en ze koos toneelgroep Centrum, waar ze tot 1979 zou blij ven werken. Al had ze er stilletjes van gedroomd ooit de Medea te spelen, altijd heeft Els van Rooden modern, hedendaags repertoire gespeeld, vooral Engels en Nederlands. Ook dat was een welbewuste keuze, al zag ze - overigens zonder naijver, want die was haar vreemd - hoe haar klasgenote Anne-Wil Blankers in het klassieke repertoi re bij de Haagse Comedie de traditionele top bereikte. Spijt over haar keuze heeft ze niet gehad. Wel wilde ze, zoals ze mij eens toevertrouwde, voor haar drieëndertig ste 'doorbreken', zoals dat in het theater heet. Maar eigenlijk was dat niet nodig, want ieder die haar heeft zien spelen zal haar niet vergeten. Van hele minne rolletjes kon Els van Rooden met haar 206

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 208