Gerard de Swart 22 juli 1917 14 november 1981 Gerard de Swart: zeker geen naam die bekend was bij wat als 'brede lagen der bevolking' wordt aangeduid. Maar toch wel bij de niet onaanzienlijke kring dergenen die zich, beroepshalve dan wel bij wijze van liefhebberij, bezighouden met het openbare vervoer en zijn geschie denis. Zeker geldt dat voor Kennemerland, waar immers zovelen het dagelijks brood verdienen bij hetzij de nv Nederlandse Spoorwegen, hetzij haar oudste en groot ste dochter, de nv Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij. Gerard de Swart verenigde beide aspecten, dat van de beroepsbeoefenaar en dat van de gedreven amateur, in zich. En in beide hoedanigheden heeft hij velen, niet slechts in Haarlem en omgeving maar in het gehele land en zelfs daarbuiten, aan zich verplicht. Gerard de Swart werd op 22 juli 1917 in Den Haag gebo ren. Hij was op jeugdige leeftijd reeds in de ban geraakt van het vervoer, vooral zoals het zich toen nog vaak als stoomtrambedrijf manifesteerde. Dat is wel meer met jongens (soms ook meisjes) het geval, maar Gerard de Swart zag kans zijn jongensdroom levende werkelijk heid te laten worden. Na zijn opleiding op het Tweede gymnasium (thans Maerlantlyceum) in zijn geboorte plaats, daarna op de MTS (thans HTS) te Dordrecht trad hij in dienst bij wat toen nog de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij heette. Het staat wel vast dat niet alleen zijn opleiding, maar vooral zijn stageperioden zijn aanstelling bij de NZH hebben vergemakkelijkt. Hij had al praktijkervaring opgedaan bij de trambedrijven in het Westland en in Friesland. Een van De Swarts mooiste herinneringen was de rit die hij als leerling-machinist maakte met de boottram Drachten-Heerenveen-Lem mer. Soms ging de machinist, als zijn eten op de ketel voldoende was opgewarmd, aan de maaltijd; hij liet zijn leerling de lange boottram dan zelfstandig rijden met de lakonieke woorden: 'Als jou het vertrouwe hebbe, dan rije jou maar'. Langs verduisterde wegen - en in bezettingstijd waren ook de koplampen van de locomotief slechts een paar blauwe spleetjes - was een dergelijke rit zeer inspan nend. Zo'n prestatie, naast andere, bewees in elk geval dat de jonge De Swart van aanpakken wist. Zijn NZH-loopbaan, die tot zijn overlijden zou duren, begon op 1 oktober 1942. Nog geen drie maanden later, met Kerstmis, werd die al onderbroken. In jaren en an ciënniteit de jongste en ook nog ongetrouwd: een onver mijdelijke prooi van de 'Arbeitseinsatz' van de bezetters. 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 212