Wie gespecialiseerde tijdschriften doorkijkt als het vroe gere Maandblad van de NZH, het maandblad 'Op de Rails' van de NVBS en het veertiendaagse orgaan van de Nederlandse streekvervoerbedrijven 'Versnelling' zal getroffen worden door het grote aantal door hem gesig neerde artikelen. Trouwens ook in het Jaarboek 1974 van onze vereniging vindt men een uitvoerige beschrij ving van zijn hand over Haarlem en zijn openbaar ver voer. Als bekwaam en sfeergevoelig amateurfotograaf illustreerde hij meestal zijn eigen bijdragen. Behalve als publicist genoot De Swart veel bekendheid als spreker over zijn vakgebied. Nog in zijn laatste le vensjaar luisterden velen in Groningen, Arnhem en Haarlem naar zijn verhaal over de vroegere Maas-Buurt spoorweg. Hiervoor werd de affiniteit van Gerard de Swart met het Verenigd Koninkrijk al aangestipt. In de spoorwegkrin gen aan de andere zijde van de Noordzee was hij even min een onbekende, getuige een citaat uit een Engels vakblad: 'He was a great unofficial public-relations- officer for the Netherlands'. Het is daarom niet verwonderlijk dat hij bestuurslid van de HKIV was, de Heemsteedse Kring voor Internationale Vriendschap, die de banden tussen Heemstede en zijn internationale zusterstad Leamington Spa in Engeland onderhoudt. Gerard de Swart is op 14 november 1981 in het harnas gestorven, zoals hij het ook gewild zou hebben. Het is te betreuren dat hij, op de valreep van zijn veertigjarig jubileum en pensionering, geen gelegenheid meer heeft gehad zijn diepgaande kennis van de vervoergeschie- denis in boekvorm vast te leggen. Zijn dood laat natuurlijk vooral een leegte achter bij degenen die hem 't naast stonden. Daarnaast is er een kring van vrienden, waartoe ik mij ook mag rekenen. Uit een langdurige, intensieve ambtelijke samenwerking groeide een onuitgesproken en wellicht daardoor hech te vriendschap. Die is vooral geschraagd door de zeld zame loyaliteit en trouw waarvan deze gave persoonlijk heid in het werk en daarbuiten blijk gaf. Joop H. Bartman

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 214