Piet Vincent 2 september 1895- 13 juni 1981 Behalve in het openbare leven, waaraan de in 1981 over leden pianopedagoog Piet Vincent (onder andere als strijder voor de anti-vivisectiebeweging) nog actief deel nam, is het vooral in de kring van zijn vrienden en leerlin gen dat hij gemist zal worden. Zo sterk aanwezig als deze warmvoelende en meelevende persoonlijkheid was, zo sterk zal nu de ervaring worden van zijn niet meer daar zijn, juist door de krachtige indrukken die de nagedach tenis aan hem inhouden. In onze regio kreeg Piet Vincent vooral bekendheid doordat hij vijftig jaar lang verbonden is geweest aan de voormalige Haarlemse Muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst (inmiddels op gegaan in het Amsterdamse Sweelinck Conservato rium). Van 1920 tot 1950 was hij pianodocent en daarna tot 1970 bovendien nog directeur, gedurende welke pe riode hij het instituut tot grote bloei bracht. Wie de feitelijke wetenswaardigheden over Piet Vincent napluist en op een rijtje zet, ontdekt dat deze in zijn jonge jaren, nog voor hij bij leraren als Willem Petri en Julius Röntgen ging studeren, evenals zijn vader beiaar dier in Amsterdam werd, namelijk aan de Westertoren. Na zijn eindexamen aan het Amsterdams Conservato rium, waar hij zijn muzikale en pianistische opleiding voltooide onder leiding van de Belgisch-Nederlandse pedagoog Jean-Baptiste Charles de Pauw, trad Piet Vin cent aanvankelijk wel solistisch op, onder meer bij lezin gen van Frederik van Eeden en als begeleider van de violiste Louise Wijngaarden en van zijn zuster, de so praan Jo Vincent. Al gauw echter ging hij zich vrijwel geheel toeleggen op het lesgeven. En het was ook in die muziekpraktijk dat hij steeds maar zou getuigen van zijn grote bewondering voor De Pauw; een legendarisch musicus van geniale allure. Meerma len heeft hij trouwens ook in artikelen in muziekvakbla den de achtergrond van die (door bevriende studiegeno ten van Vincent, zoals Eduard van Beinum, gedeelde) bewondering uiteengezet. Het is eigenlijk ook volkomen begrijpelijk dat het contact dat Piet Vincent met zijn leraar De Pauw had, zo hecht was. Want evenals De Pauw had ook Vincent een natuur lijke aanleg voor de muziekpedagogiek. Op dit terrein voelden beiden zich thuis. Daar konden zij tot een leven dige gedachtenwisseling komen, waarbij het in wezen ging om het vinden van de weg naar openbaring van muzikale schoonheid en, juist omdat beiden in staat waren om in andermans interpretatie mee te denken, om 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 215