dingen zonder samenhang naast elkander liggen' (20). Daarbij zou het belang van de toekomstige bewoners boven het particuliere belang moeten gaan. Dumont achtte het gewenst dat juist de grondspeculant, die ge baat is bij het afwachtende beleid, zoals dat werd ge voerd, in zijn plannen werd doorkruist: .juist het be letten van het maken van die grote toevallige baten is het doel van de Woningwet' (21). Breed mat Dumont vervolgens de mogelijkheden uit die de gemeente geboden werden door de wet als eenmaal een officieel uitbreidingsplan voorhanden was. Het is duidelijk dat de directeur van Openbare Werken zijn opdrachtgevend gemeentebestuur op de mogelijk heden en gevolgen van de Woningwet moest wijzen; waar de gemeente dreigde zich zoveel mogelijk buiten de belangenstrijd te houden, toonde hij de bevoegdhe den en zelfs verplichtingen. Na deze schets van de bestuurlijke discussie in Haarlem in het begin van de eeuw, moeten hier de ontwerpen zélf ter sprake komen. Plan 1905 In de maand van de raadsvoordracht van het ontwerp van de Amsterdamse buurt d.d. 9 november 1905, ver scheen een Plan van Uitbreiding van de hand van Du mont met alle actuele detailplannen in een herbewerkte versie (afb. 6, 22). De ontwerptekening en het begelei dend schrijven geven een goed inzicht in de werkwijze van Dumont en zijn opvatting over de stedebouwkundi- ge ontwikkeling van Haarlem, waarbij wij ons hier beper ken tot de bespreking van één plandeel, de Amsterdam se buurt. Zo noemt Dumont naast de zorg voor de volkshuisves ting, de aanleg van een deugdelijk spoor-, wegen- en waterverkeersnet een hoogst belangrijk ontwerp-uit- gangspunt. Het zijn de belangrijkste factoren die ten doel hebben: .dat gezonde kwartieren ter bewoning zullen ontstaan, die op gemakkelijke wijze met elkander in gemeenschap staan en die ook langs flinke verkeers wegen met de oude stad in verbinding zijn gebracht. Bovendien dient dat plan zoodanig te zijn ingericht, dat opnieuw op van zelf sprekende wijze uitbreiding aan dat plan gegeven kan worden' (23). In nauw verband met de verkeersstructuur staat Dumonts opzet voor de zóne indeling van industrieterreinen en van de woonwijken van de arbeiders die er zouden komen te werken. Direct over de gemeentegrens op Schotense grond bestond al 21

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 23