grotendeels een uitermate slecht gebouwde arbeiders wijk, de Transvaalbuurt, voor Dumont aanleiding om de polder ten oosten van het Noorder Buiten Spaarne te bestemmen tot een industriegebied, ontsloten door twee nieuwe bruggen. Alweer reiken de plannen tot ver buiten de gemeente grenzen; de gemeente Schoten wordt hier bestemd tot een arbeiderswoonplaats bij uitstek, vlak bij de indu striezone. Dumont hechtte niet alleen belang aan een goede ver binding tussen de oude stad en de nieuwe woonwijken en de wijken onderling, maar ook tussen Haarlem en de gemeenten van de regio. Al vroeg had hij in dit opzicht een vooruitziende blik ontwikkeld en pleitte hij voor re gionaal overleg, zoals dat pas veel later met de streek plancommissies tot stand zou komen. Het uitgebreide verkeerswegennet was vooral voor de toekomst ontwor pen: .waardoor het mogelijk blijft het geheele com plex (de stad, R.M.) met de duinen en met de bosschen te verbinden zonder dat het nodig is in de toekomst be langrijke geldelijke offers te besteden om die verbindin gen tot stand te brengen' (24). Vanwege haar ligging aan de zuidoostrand van het oude centrum hangt de opzet van juist de Amsterdamse buurt nauw samen met de verkeerswegenstructuur. Dumont beoogde de stad te ontlasten van het intensieve verkeer tussen Amsterdam en de kuststrook, Den Haag e.v. De Amsterdamse buurt ligt aan de verbindingsweg tussen de Amsterdamse Vaart en het Zuider Buiten Spaarne. Factoren waar de ontwerper rekening mee diende te houden, waren het reeds bebouwde deel van de wijk, m.n. de richting van de straten, de loop van de te kanali seren Zomervaart en de plaats van de overbrugging (afb. 6). Uit het stratenplan van het deel ten noorden van de Zomervaart blijkt de synthese van de oude structuur (de lange rechte parallelstraten van de Herensingel/ hoek Amsterdamse Vaart) met de concentrisch ontwor pen uitbreiding. In het bijzonder is de Nagtzaamstraat tussen de straatweg en de brug over de Zomervaart Dumonts oplossing om de bestaande richtingen te be ëindigen en te koppelen aan zijn nieuwe straatpatroon. De driehoekige vorm van het Teylerplein wordt hiermee begrijpelijk als het onbruikbare restdeel op het breuk vlak van twee verschillend gerichte straatplannen. Het Nagtzaamplein ontstond op de kruising van het verleng de van de Amsterdamstraat en de nieuw geprojecteerde 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 25