Nagtzaamstraat. Een opvallend verschijnsel in het ontwerp zijn de zes woonstraten, alle uitmondend op de Amsterdamse Vaart, aan de andere zijde van de ge meentegrens (afb. 6, rechts boven). Hun kromming lijkt met de nauwkeurigheid van een passer ontworpen, als een reeks concentrische cirkelbogen. Dumonts keu ze voor zo'n lichte kromming in de lengte-as van de straat moet worden gezien als de neerslag van een op dat moment al meer dan 25 jaar oude discussie in de Duitse vakbladen over een ontwerpprincipe, zoals dat werd aanbevolen door de Duitse stedebouwkundige en bouw-theoreticus Joseph Stübben. In zijn ook hier te lande wijd verspreide handboek Der Stadtebauwaarin voor het eerst het complexe vraagstuk van de stedebouw en de stadsuitbreiding integraal aan de orde werd ge steld, voert Stübben naast verkeerstechnische ook en kele esthetische argumenten aan die de ontwerper zou moeten overwegen bij zijn keuze tussen 'gerade oder krumme Strassen'. De rechte straat achtte hij uit het oogpunt van verkeer het meest geschikt, maar hij waar schuwde voor het gevaar van visuele eentonigheid, die de aantrekkelijkheid van het straatbeeld kon schaden. Hij hanteerde daarbij als maatstaf een verhouding tus sen de straatbreedte en -lengte van max. 125. Een gro tere lengte vereiste een kromming in de straatlijn: 'Sie (krommingen) besitzen die vorteilhafte Eigenschaft, dass endlich der Bliek in eine krumme Strasse sich durch die beide Strassenfronten selbst begrenzt, was wohnlicher, behaglicher als die lange Perspective einer gerade Strasse aussieht(25). De oplossing die Dumont vond om de straatlengten in deze uithoek op doeltreffende, maar vooral goedkope wijze visueel te breken, is de Hollandse variatie (in veel voud) op een Duits thema. In zijn monografie over Haarlem bekritiseerde Max Eis- ler, een met Berlage bevriende Weense kunsthistoricus, het planontwerp voor het bouwterrein ten noorden van de Zomervaart: .es konnte seiner Natur nach nicht rein befriedigen, bietet keine neuen Lösungen, nament- lich nicht in den langgestreckten Blöcken des östlichen Arbeiterviertels und gerat der Monotonie geometrischer Kurvenbildungen gefahrlich nahe. lm ganzen fallt der Mangel an vorhergesehenen Monumentalbauten und ihren Platzanlagen besonders auf (26). Jammer genoeg was Eisler over het meest interessante onderdeel, ten zuiden van de Zomervaart, waar Dumont vrij spel had, al te kort: .Jedenfalls aber ist an diesen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 26