De wijziging van de Nobletstraat e.o. stond niet op zich zelf, maar is het begin geweest van de eerste, wettelijk verplichte tienjaarlijkse herziening van de plannen van uitbreiding, waartoe Dumont in mei 1914door B&W was uitgenodigd. De herziening van de plannen diende nu in samenwerking met de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht en de 'architect voor den Hout en de Plant soenen' te geschieden. Het uitbreidingsplan Terwijl ondertussen in 1914 en 1915 aan allerlei plannen Haarlem 1917 verspreid over de stad werd gewerkt, verscheen op 28 januari 1916 Dumonts 'Ontwerp Uitbreidingsplan, 1ste herziening' (afb. 16), waarin een veertiental deelplannen was opgenomen (33). De ontwerper zette zijn motief als volgt uiteen: 'Aangezien het, bij het in werking treden der woningwet, meer practisch bleek voor de verschil lende deelen der gemeente uitbreidingsplannen vast te stellen, bestaat wat men thans zou kunnen noemen het uitbreidingsplan der gemeente uit eenige op verschil lende tijdstippen vastgestelde gedeeltelijke plannen, welke in den loop der jaren wijzigingen hebben onder gaan. is het gewenscht nu ook alle gedeeltelijke plannen gelijktijdig te herzien, zoodat dan één uitbrei dingsplan voor de gemeente verkregen wordt' (34). In de 'Algemeene Opmerkingen' somde Dumont zijn uit gangspunten op. Een goede aansluiting van de Haar lemse plannen op de aangrenzende gemeente; meer nog dan vroeger naderde de bebouwing de gemeente grens. Voorts de noord-zuidelijke richting van de bouw blokken .om te bereiken, dat: 1e op het geheele straatoppervlak het directe zonlicht kan toetreden, 2e zoowel de achter- als de voorzijden van de te bouwen perceelen gedurende een gedeelte van den dag ditzelfde licht kunnen ontvangen' (35). Alle niet door de gemeente bestemde gronden werden in dit plan opgenomen. Bo vendien kreeg een drietal terreinen een bestemming als kinderspeelplaats en werd het gebied ten zuiden van de Buitenrustbrug, ten oosten van hetZuider Buiten Spaar- ne, als park aangewezen. Voor een goed stelsel van 'hoofdverbindingen' werden maar liefst zes nieuwe bruggen geprojecteerd. Van de geldende deelplannen hadden vooral die van de Kleverparkwijk in het noordwesten en van de Amster damse Buurt belangrijke wijzigingen ondergaan; die van de nieuwe wijk rondom de kathedraal van St. Bavo in het zuidoosten in mindere mate (vgl. afb. 6 en 16). Terugblik- 33

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 35