39 regering de voorwaarden omschreef waaraan een wo ningbouwvereniging en een woningwetwoning moesten voldoen om in aanmerking te komen voor een voorschot (48). Deze omstandigheden droegen ertoe bij dat Du- monts plannen in de loop van de jaren '20 vrijwel uitslui tend door woningbouwverenigingen werden volge bouwd. Zijn stedebouwkundige ontwerpen hebben, te zamen met de meestal per bouwblok ontworpen archi tectuur van allerlei ontwerpers, de plattegrond én het beeld gevormd van verschillende wijken in Haarlem. De belangrijkste daarvan zijn de Amsterdamse Buurt, de Patrimonium Buurt buiten de Kloppersingel, het Klever park ten zuiden van de Kleverlaan en de buurt aan de voet van de kathedraal van St. Bavo. (1) Voor de geschiedenis van twee eeuwen tuin- en land schapsarchitectuur in Haarlem: WONEN TA/BK 9/10 1977, catalogusnummer bij de tentoonstelling 'Stadspark en Buitenplaats', Haarlem. (2) Voor een uitvoerige sociaal-economische studie van Haarlem in de vorige eeuw: F.A.M. Messing, Werken en leven in Haarlem 1850-1914, Amsterdam 1972. (3) De exploitant zou de grond hebben aangekocht .om daarop te stichten een plan van knappe arbeiderswonin gen' (R. Blijstra, Haarlem, heel oud-heel nieuw, p. 124). Een dergelijk project tegenover de Hout kan nauwelijks werkelijk als exploitabel bedoeld zijn geweest. Wel was de gemeente Haarlem beducht voor een onaanzienlijke ar beiderswijk even over haar grens, waarvan de bewoners als Heemsteedse belastingplichtigen gebruik zouden ma ken van dure Haarlemse voorzieningen. Beide gemeenten en de particuliere belanghebbenden kwamen overeen dat hier een aanzienlijker woonkwartier moest komen. Hier toe werd aan het plan de buitengewone eis van een tech nisch hoogstaande en vooral dure riolering gesteld. De jaarlijkse huur in Bosch en Vaart kwam bijgevolg hiervan overeen met het gemiddelde jaarloon van een arbeider met geregelde inkomst. (4) Gemeente Archief Haarlem GAH), archief gemeente secretarie, politieverordening 1855, art. 178. (5) GAH Gemeenteverslag 1868, 5, 26-35. (6) J. van Hasselt en L. Verschoor, De arbeiderswoningen in Nederland, z.p., 1890. (7) In datzelfde jaar 1873 werd de gemeente Culemborg bij Koninklijk Besluit verbóden een lening af te sluiten voor woningbouw: dit behoorde niet tot de overheidstaken!

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 41