Rotterdam door J. de Vries (2). Dit boekje had zijn oor sprong in de nogal hartige dialoog tussen de burge meesters Van Walsum en Van Hall, die elkaar zelfs in Sint Nicolaasgedichten de waarheid zeiden. De studie die u nu in handen hebt, is vrijwel uitsluitend gebaseerd op Haarlems archiefmateriaal. De behande ling van het onderwerp klinkt daardoor misschien wat chauvinistisch, maartijd voor onderzoek elders ontbrak. In ieder geval geeft het af en toe een duidelijk Haarlems standpunt weer. Haarlem en Amsterdam liggen nog geen 20 kilometer van elkaar verwijderd. Wie vóór 1631 van Haarlem te voet of te paard naar Amsterdam reisde, verliet de stad bij de Amsterdamse poort, toen nog Spaarnwouderpoort ge heten. Hij nam de weg naar Spaarnwoude en volgde vandaar de oude Spaarndammerdijk tot Amsterdam. Bij vochtig weer was dit een slecht begaanbare weg. Het was ook mogelijk om Amsterdam over water te berei ken. Over het Spaarne kon men in de éne richting naar het IJ varen en in de andere richting in de Haarlemmer meer komen, vanwaar de route liep door het Spiering- meer en de Schinkel. Bij de Schinkel lag een overtoom waarover men in de Kostverlorenwetering of de Heilige- wegsloot kon komen, die bij Amsterdam uitkwamen. De Amsterdamse trekvaart dateert uit 1631, en daarlangs werd toen ook een weg aangelegd. Amsterdam heeft in 1975 herdacht dat de naam Amster dam 700 jaar daarvoor voor het eerst in een document werd genoemd. Amsterdam kreeg het stadsrecht pas in 1306 uit handen van de bisschop van Utrecht, Guy van Henegouwen, die Amsterdam zes jaar eerder van zijn broer Jan II in leen had gekregen. Men kan in zeker opzicht zeggen dat Amsterdam een Utrechtse stad is en Amsterdam had dan ook in Utrecht zijn hofvaart, d.w.z. dat men in moeilijke gevallen van rechtspraak, waar men in Amsterdam niet goed weg mee wist, in Utrecht zijn recht ging halen. Toen in 1317 Amsterdam weer bij Hol land kwam, werd het de vijfde grafelijke stad, na Dor drecht, Haarlem, Delft en Leiden. Het kreeg nu zijn hof vaart op Haarlem (3). Er is overigens door gebrek aan archiefbescheiden maar één-voorbeeld bekend dat men er inderdaad gebruik van gemaakt heeft (4). In de 13e en 14e eeuw ligt Haarlem nog op Amsterdam vóór. Het was een belangrijke en welvarende handels- en industriestad met zeer goede connecties met het grafe lijk hof. De graven van Holland hadden er lange tijd een eigen woning, waar zij ook vaak logeerden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 46