In 1634 reisde de Engelsman Sir William Brereton door Holland en tot ons geluk hield hij een dagboek bij. Hij merkte op dat er dan een ruziesfeer heerst tussen Am sterdam en Haarlem en zegt dan o.a.: .onlangs heeft men geprobeerd om Amsterdam met sterke muren te omringen, te beginnen met de Haarlemmerpoort aan de kant van Haarlem, maar de inwoners van Haarlem pro testeerden hiertegen en wisten hen te dwingen, ermee op te houden (10) Een merkwaardig verhaal, dat duidelijk onjuist is, maar dat blijkbaar wel opgeld deed. Zijn 'onlangs' zal wel slaan op het rijmpje van Ampzing. In één opzicht is Amsterdam, evenals trouwens de overi ge Hollandse steden, steeds van Haarlem afhankelijk gebleven. In Amsterdam had men niet het recht om zelf misdadigers terecht te stellen. Er moest een beul uit Haarlem worden gehaald, die pas kwam als hij daarvoor tijd en gelegenheid had. Deze traditie leefde voort in het begin van deze eeuw, toen in de poppenkast op de Dam de beul nog uit Haarlem moest worden opgeroepen. Een langdurige bron van geschillen tussen Amsterdam en Haarlem vormde het recht dat Haarlem pretendeerde te hebben om met Haarlemse schepen overal in Holland vrij te mogen laden en lossen. Reeds in 1245 had Haar lem van de graaf van Holland tolvrijheid gekregen in het gehele graafschap en hieraan ontleende de stad het recht om ook overal vrij te mogen laden en lossen. In de loop van de 16e eeuw begon Amsterdam zich hiertegen te verzetten en regelmatig werden Haarlemse schippers in Amsterdam gevangen genomen en hun schip en la ding in beslag genomen omdat zij in Amsterdam lading namen naar een andere stad dan Haarlem. De gehele 16e en 17e eeuw door vinden we geschillen over dit onder werp. Eén zaak werd tot voor de Hoge Raad van Mechelen uitgevochten: in 1557 laadde een Haarlemmer in Am sterdam een schip met rogge met bestemming Gent. Hij werd in Amsterdam gedwongen zijn lading aan een Am sterdammer af te staan, die op zijn beurt, door Haarlem varende, daar werd vastgehouden. Toevallig was de de ken van het Haarlemse schippersgilde in Amsterdam en die werd daar terstond als represaille vastgezet. Van het een kwam het ander. Het Amsterdamse schip werd na korte tijd vrijgelaten, maar op de terugtocht opnieuw door Haarlem aan de ketting gelegd, waarop Amsterdam alle Haarlemse schippers die zich in Amsterdam bevon den, arresteerde. Het Haarlemse stadsbestuur trok naar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 48