Haarlem trokken om daar hagepreken aan te horen (14), maar aantoonbaar effect heeft dit niet gehad. In 1572 koos Haarlem de partij van de Prins van Oranje, terwijl tijdens het beleg het hoofdkwartier van de hertog van Alva in Amsterdam gevestigd was. Haarlem sloot door zijn geografische ligging het Zuiden van Holland van het Noorden af; in heel Noord-Holland trokken plunderende Geuzentroepen langs, die alle han delsverkeer onveilig maakten; de steden in het Noorder kwartier waren eveneens de zaak van Oranje toegedaan en stonden ook tegenover Amsterdam. Voor Amsterdam was het een zware tijd, want de handel lag vrijwel stil, met als gevolg werkeloosheid en honger voor velen. Voor Amsterdam was alles eraan gelegen dat Haarlem zich spoedig zou overgeven, zodat de Spanjaarden hun krijgstocht door Noord-Holland zouden kunnen vol tooien en er rust en veiligheid herstellen. Van het herstel van deze orde kon Amsterdam het herstel van zijn handel verwachten. Aan de val van Haarlem werkte Amsterdam actief mee. Merkwaardig is dat in het begin van het beleg een aantal personen, burgers, niet militairen, voor de muren en poorten van Haarlem verscheen om daar spot liedjes tegen de Haarlemmers te zingen en duidelijk te maken dat het spoedig met Haarlem gedaan zal zijn. Van deze mensen wordt gezegd dat zij 'naer haer spraecke gebooren van Amsterdam scheenen te wesen' (15). Blijk baar vormde de uitspraak ook toen al een scheidslijn, maar het gaat mij er nu om dat Amsterdammers vóór Haarlem komen schelden. Er kwamen nogal wat Amsterdammers naar Haarlem in die tijd, want de fouragering van de Spaanse troepen met voedsel en munitie geschiedde vanuit Amsterdam met Amsterdamse sleden en schepen, die op hun terug weg weer gewonde militairen meenamen, die in Amster dam verpleegd werden. Andere Amsterdammers werden geprest om voor Haarlems wallen loopgraven en andere versterkingen te graven. Zij stierven daarbij als ratten. In maart 1573 lukte het de Spaanse bevelhebbers om een vloot op het Haarlemmermeer te krijgen. Voor Haarlem betekende dit het begin van het einde, omdat de Haar lemse aanvoerwegen hierdoor werden geblokkeerd. Op een schilderij van de slag op het Haarlemmermeer dat een eeuw later werd geschilderd, zien we veel Amster damse vlaggen. In Amsterdam heerste vreugde toen daar bekend werd dat de Spanjaarden het overwicht op het Haarlemmermeer hadden verworven. Na de capitulatie van Haarlem in juli 1573 moest de stad

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 50