werd verbeurd verklaard. Ook de stad Amsterdam werd wel voor dergelijke onregelmatigheden beboet, bij voor beeld in 1502 (18). In 1514behaalde Amsterdam een klein voordeel. Dat jaar kwam Haarlem voor de zoveelste maal met een klacht bij Rijnland wegens het openbreken van de dam en het weghalen van ingeheide palen. Het gedane onrecht werd hersteld, maar Amsterdam sleepte uit dit proces één pluspunt weg: officieel werd toegestaan dat de dam aan één kant werd verlaagd, zodat het mogelijk werd kleine boerenscheepjes, die met groente, kaas en boter naar de Amsterdamse markt wilden gaan, over de dam te slepen (19). Zo kwam de Overtoom tot stand, maar in principe met een zeer beperkt doel. Voor de Amsterdammers was dit alleen maar een begin, een uitgangspunt vanwaar uit men meer wilde bereiken. In 1526 en 1528 werd er door schippers een gat in de dam gemaakt, dat door de daders moest worden hersteld (20). In 1527 was er een compleet gevecht op het Haarlem mermeer tussen Amsterdamse schippers en de beman ning van een Haarlems wachtschip, dat iedere nacht op de loer lag om overtreders te betrappen (21). Omdat de kosten van het wachtvaren op het Haarlemmermeer aar dig konden oplopen, sloot Haarlem in 1552 een overeen komst met de Hollandse rekenkamer, waarbij bepaald werd dat de kosten van het wachthouden zouden wor den voldaan uit de opbrengst van de in beslag genomen goederen op de betrapte schepen. De meerdere kosten zouden gelijkelijk over de stad Haarlem en deze reken kamer worden omgeslagen (22). In 1555 bleek er opnieuw een groot gat te zijn (23). De schepen werden groter, ook de schepen die over de Overtoom werden getrokken. Om het overtrekken van die grotere schepen te vergemakkelijken brachten Am sterdamse schippers af en toe kleine technische verbe teringen aan. In Haarlem sprak men dan van 'ongehoor de nieuwigheden' en was men er zeer boos over dat Amsterdam zich niet aan het contract van 1514 hield. Zo bleken er in 1571 windassen op de Overtoom gemaakt te zijn om daarmee het overtrekken van schepen te verge makkelijken. Het Haarlemse stadsbestuur liet die weer afbreken (24). Links: Fragment van de Tijdens het beleg van Haarlem doorbraken de Spanjaar- kaartvan Rijnland door ^gp ^g cjam Qm |_,un schepen jn het Haarlemmermeer te kunnen brengen. In 1574 probeerden de Amsterdam- mermeer (foto: Gemeente- mers van het gunstige tij gebruik te maken door de archief Haarlem). Spaanse landvoogd Requesens te verzoeken toe te 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 55