Amsterdam in 1631 octrooi tot het graven van een trek vaart tussen beide steden (40). Vanuit beide steden werd een vaart plus trekweg gegraven tot aan Halfweg, alwaar de passagier een paar honderd meter moest lopen om in het vervolg van de vaart te komen. In Haarlem bij de Amsterdamse poort, en in Amsterdam bij de Haarlem merpoort, was ieder uur gelegenheid om de boot te nemen. Als de boot vol was, lag er een tweede gereed om er meteen achteraan te gaan. Bovendien was het moge lijk om een gehele boot af te huren, bij voorbeeld voor gezelschappen en spoedreizen. Deze trekvaart was uitsluitend bestemd voor personen vervoer. Tweehonderd jaar lang was de trekvaart een comfortabele manier om snel in Haarlem of Amsterdam te komen. Uit de jaren 1634-1760 weet ik op een drietal jaren na, hoeveel betalende passagiers van Amsterdam naar Haarlem trokken. Als ik goed geteld heb: 13470971. Halverwege de 17e eeuw werd het record bereikt van 164281 personen die in één jaar van Amsterdam naar Haarlem trokken, later in die eeuw zakte het aantal pas sagiers alweer. Het lag lange tijd rondom de 100000, maar zakte later nog verder tot ongeveer 75000 perso nen per jaar. Tot 1660 gingen er meestal meer passagiers van Haarlem naar Amsterdam dan omgekeerd; vanaf 1660 was het net andersom. In het genoemde topjaar (1661) betekende dat dat er iedere dag gemiddeld 450 personen met de trekschuit de Amsterdamse poort binnenkwamen. Gemiddeld, in de zomertijd kwamen er meer dan in de winter, wanneer bovendien door vorst de vaart gestremd kon zijn. Helaas zijn de maandcijfers niet gespecificeerd in dagcijfers; ik zou willen weten of er bij voorbeeld op zondagen meer mensen uit Amsterdam naar Haarlem kwamen dan door de week, omdat dat aanwijzingen zou kunnen geven voor de mate waarin de Amsterdammers op zondag in Haarlem vertier kwamen zoeken, bij voorbeeld door in de Haarlemmerhout te gaan wandelen, wat in elk geval in de 18e en de 19e eeuw voor tal van mensen een geliefd uitje was. De aantrekkingskracht van het aangroeiende en welva rende Amsterdam op de Haarlemmers is natuurlijk groot. De vroegere Amsterdamse gemeentearchivaris dr. S. Hart heeft uitgezocht, hoeveel bruiden en bruide goms vanuit plaatsen in Noord-Holland in Amsterdam trouwden in de loop van de periode 1576-1810 (41). Van uit Haarlem waren dat er 2772 bruidegoms en 2441 brui- 60

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 62