en dat gezond is, moet er gezond blijven, dat gaat zo vast als tweemaal twee vier is' (47). Ook dichters ontfermden zich over Haarlems omstreken. In de Dubbelde Nieuwe Haerlemsche Duynevreught vindt u liederen als Haerlemsche Vermaeckelijckheydt, waarin Haarlems lof gezongen wordt, of een samen spraak tussen Amsterdam en Haarlem, waarin Haarlem tegenoverelke lof van het pochend Amsterdam hetvoor- deel van Haarlem stelt, eindigende met: .Soo dat ick ide magh met recht de Kroonen dragen, als een lusthof voor ich man en vrouw (48). <e- De trek van Amsterdammers naar Haarlem is doorge- an. gaan tot de komst van de trein het hun gemakkelijk ter maakte naar andere oorden te reizen. Maar nog tot ver in de de 19e eeuw is Haarlem het reisdoel geweest van die uk Amsterdammers die onopgemerkt wilden 'vreemd gaan' en zich met name op de beruchte Haarlemmer kermis el- konden uitleven. Gegevens hierover zijn overigens of schaars: de politie in die dagen verbaliseerde niet graag en heren! ert De 18e eeuw doet veel rustiger aan dan de daaraan ols voorafgaande eeuwen. In Haarlem stond de economie vanaf circa 1680 vrijwel stil, de groei was eruit. Haarlem >ot werd in sterke mate een stad van renteniers, een stad om te- je te vestigen als je in Amsterdam uitgeleefd was. Over -O- geschillen hoort men weinig. Een merkwaardige uit- tar schieter hierin ging eigenlijk buiten de Haarlemmers om, ld- nl. toen in 1772 Haarlem zich in Amsterdamse ogen be an lachelijk maakte door de vestiging alhier van een Opera, ik De aanleiding daartoe was een grote brand, die in Am en sterdam de schouwburg verwoestte, waarop het gezel- Je, schap van de heer Neyts zich in Haarlem vestigde. Bij m, hun vertrek uit Amsterdam werden zij nagejouwd door gij vele schotschriften, waarvan er in de Amsterdamse Uni es versiteitsbibliotheek nog ruim 100 zijn bewaard geble- i u ven (49). ;s, trs Kom Amsterdammers! kom, kom Haarlem nu bezoeken, lie Niet om haar Hout! o Neen! maar om de opera (50). of ol, of de e- Juicht Haarlem! Juicht nu vrij! nu dat uw ingewanden jj- Zo vergevorderd zijn in Konst en in Muziek! e- Dat zij een Operist! een Monsieur Vlamink Kriek! sr. Met zijn geheelen Troep de kost geeft (51). et! 63

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 65