en met de particuliere gasfabriek van de Continental Gaz au Assoc. Cy., vroeg zich af of de gemeente niet zelf tot te aanleg van een telefoonnet moest overgaan, al mocht bij dat dan voor hem nog best een paar jaar wachten: de lie vraag naar telefoons was in zijn ogen nog slechts van luttele betekenis. De heer Krelage deelde deze laatste 3g mening stellig niet: 'er moest wat voor de nijverheid 10, gedaan worden' en wat de particuliere exploitatie betrof, de hoe gunstig waren de ervaringen niet met de tramcon- e- cessie? Na ampele discussie, waarin o.m. de heer Figee van de ir- voorzitter de verzekering kreeg dat iemand die tussen de zijn woning en zijn fabriek een eigen verbinding tot ri- stand wilde brengen, daarin door de concessie niet zou id worden belemmerd, kwam het voorstel van B&W (3) te uiteindelijk op 21 februari in stemming. Het werd een Tij narrow escape: 10 stemmen voor, 9 tegen! al Met de Ministeriële Beschikking nr. 77 circ. nr. 88 van 18 e- april 1883 werd ook de laatste hindernis genomen: de ts concessie voor de aanleg van een telefoonnet te Haar lem (4) werd verleend aan de Nederlandsche Bell-Te- ny lephoon Maatschappij te Amsterdam, e- Met het verkrijgen van de concessie was voor de NBTM ds de eerste stap gezet op een weg die nog veel van haar an activiteiten zou vergen. Vóór alles moesten nu abonnees s- geworven worden, en als zich daarvan een voldoende 31 aantal gemeld zou hebben, moest een centraal bureau in worden ingericht en een lijnennet worden aangelegd, a- In een advertentie in de Opregte Haarlemsche Courant or van 8 september 1883 laat de NBTM weten, dat 'Inlichtin- n, gen omtrent het gebruik van den telephoon en de voor waarden, waarop men zich abonneert' te verkrijgen zijn jp bij W. Meijer, Wilhelminastr. no. 39. 'Free publicity' geeft ir- de Opregte Haarlemsche Courant op 11 september: 'Wij n- meenen, met goeden grond te kunnen verwachten, dat, )ij indien in de aanstaande week het getal abonnementen n- nog eenigermate toeneemt, de Maatschappij tot uitvoe- ;n ring van de haar verleende concessie zal overgaan. In ij- verband hiermede schijnt het ons niet overbodig, te her- !t- inneren dat de Maatschappij in hare circulaire er op ig gewezen heeft, dat alleen zij, die bij de oprigting tot het in abonnement zijn toegetreden van onmiddellijke aanslui- 19 ting aan het centraal bureau verzekerd kunnen zijn; im- r- mers de ervaring in andere steden heeft geleerd hoe >n moeijelijk het der Maatschappij valt om, indien eens het net gereed is, spoedig aan het verlangen tot aansluiting ig te voldoen'. 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 75