lem daaronder (6). Op die datum waren er 140 aangeslo tenen en nog 2 wachtenden. Ongetwijfeld zal er onder de namen die wij in de gids aantreffen nog een groot aantal schuilen van de 'pioniers' uit 1884, doch uit de numme ring valt dit niet met zekerheid meer af te leiden. Een boeiend beeld geeft de spreiding van de aansluitin gen over de stad, voor de liefhebber een dankbaar uit gangspunt voor een sociale geografie van Haarlem. Dat het hebben van telefoon in die dagen nog in vele geval len een luxe was, een privilege voor welgestelde men sen, vinden wij geïllustreerd in de aansluitingen bij de bewoners van de nog vrij nieuwe villaparken als het Florapark en het Kenaupark; ook het Staten Bolwerk en de Wilhelminastraat mogen wij daartoe rekenen. De tele foongids vermeldt daar onder meer namen als André de la Porte, Cnoop Koopmans, Van Eeghen, Hoeufft, Van Limburg Stirum en Mirandolle. Eveneens aan de buitenzijde van de stad, maar dan meer vanwege een gunstige vestigingsplaats in economische zin, vinden wij een aantal bekende fabrieken: de Kon. Rijtuigfabriek van Beijnes aan het Stationsplein, de ma chinefabriek van de Gebr. Figee aan de Leidse- en Brou wersvaart, de N.V. Werf 'Conrad' aan de Spaarndammer- weg, de drijfriemenfabriek van Drost en Zn. aan de Har- menjansweg, de boterfabrieken Cohen en Van der Laan aan de Leidsevaart en Van Griendt en Zn. aan de Spaarn- dammerweg. Verder vinden we nog - om nog even aan de periferie te blijven - de Haarlemse Stoomverffabriek (v/h W. Leur Co) aan het Noorder Buitenspaarne en de Haarlemsche Ijzergieterij aan de Schoterweg. In het hartje van de stad - voor de uitgever van de Opreg- te Haarlemmer uiteraard ook een gunstige vestigings plaats - vinden wij aan het Klokhuisplein de 'boekdruk kers' Joh. Enschedé Zonen. De concurrent op het gebied van de nieuwsvoorziening sinds 1883: het 17aar- lem's Dagblad, treffen wij aan in het perceel Kleine Hout straat 9. Uiteraard bevinden zich op de kaart de meeste aansluitingen in het centrum, waar we de middenstand en de verzorgende nijverheid aantreffen. Opmerkelijk is de 'aansluitdichtheid' in de Kruisstraat, maar ook verder op de noord-zuidlijn treffen wij een relatief groot aantal aansluitingen aan in de Grote en de Kleine Houtstraat, de Gierstraat, de Koningstraat en de Lange Veerstraat. De Barteljorisstraat ontbreekt in deze opsomming; daar was in 1891 zelfs nog geen enkele aansluiting, zodat we moeten constateren dat in dit opzicht in ieder geval deze straat niet voorop liep met een moderne voorziening (7). 76 Rechts: Spreiding van de telefoonaansluitingen over Haarlem in juli 1881. De cijfers duiden aan: 1 Smedestraat 9, 2 Rijkstelegraafkantoor, Kruisstraat nr. 33, 3 idem, Zijlstraat.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 78