gelmatig terugkerende bedreiging. In de Haarlemse an nalen wordt b.v. gewag gemaakt van de nacht van 24 op 25 maart 1898, toen, nadat het sterk geijzeld had, een sneeuwstorm opstak. Vele draden knapten af en ver scheidene telefoonpalen sneuvelden door de ongelijke belasting. De ruïne in het net vergde de overkomst van een werkploeg uit Amsterdam om spoedig herstel te kunnen realiseren. Van een tiental jaren later dateert een zeer plastische beschrijving van zo'n 'telefoon-ellende' door 'Observator' in het Haarlemsch Dagblad van 25 januari 1908. Het vroor en er was een dichte mist; de draden werden steeds dikker en zwaarder en zij knapten bij tientallen; vele palen, o.m. aan de Wagenweg, in de Vroomstraat en op de Burgwal raakten uit hun even wicht en vielen om; de dakstelling op de school Nassau- laan lag plat Natuurlijk zou een net dat geheel of gedeeltelijk onder gronds was, aanzienlijk minder gevoelig zijn voor dit soort rampspoeden. Dat had de heer Von Baumhauer bij de gemeenteraadsdiscussie over de concessie-aanvra ge destijds ook al geopperd, maar die gedachte was verworpen omdat een dergelijke voorziening naarschat- ting een extra-investering van ca. 250.000,- zou heb ben gevergd. Met het vooruitzicht dat haar concessie op 21 februari 1898 af zou lopen, was de NBTM halverwege de jaren negentig uiteraard niet van plan een dergelijke investering alsnog te plegen, tenzij Reeds eind 1896 begon het eerste overleg over de moge lijkheden tot verlenging van de concessie; de maat schappij verzorgde toen 180 aansluitingen, had een (hulp)bureau in Bloemendaal (9) en uitlopers van het net in Heemstede, Hillegom, Overveen en Zandpoort (sic). De grondslagen waarop B&W de onderhandelingen in gingen, waren; - verlaging van de abonnementsprijs van 60,- tot 40,-per jaar, - onafgebroken dag- en nachtdienst voor alle geabon- neerden, vestiging van meer publieke telefoonsta tions. Er werd spoedig overeenstemming bereikt en reeds op 7 juli 1897 werd voorlopig, en op 25 september 1897 defi nitief, bij K.B. de nieuwe concessie aan NBTM voor 15 jaar verleend. De toekomst aldus veilig gesteld, moest NBTM, ziende en uit ervaring in steden waar de con cessies eerder verlengd waren - wetend dat de verlaging van het abonnementstarief (zonder extra kosten voor aanleg en onderhoud) een sterke stijging van het aantal

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 82