t- 1 5 t 3 r I geabonneerden teweeg zou brengen, naar grotere ruim ten voor haar centraal bureau uitzien. Zij moet zich ge lukkig geprezen hebben deze in de onmiddellijke nabij heid van 'Felix Favore' te vinden op de bovenverdieping van het nieuwe politiebureau, dat op de plaats van het voormalige postkantoor, aan de Smedestraat nr. 9 ge bouwd was. In dit pand, met zijn karakteristieke torentje, vormde de rechter deur - met de in steen gehouwen aanduiding 'telephoonbureau' daarboven - jaren lang de toegang tot de bedieningsposten van het lokale telefoonnet Flaarlem. Vanaf 1 oktober 1897 was die bediening dag en nacht, maar de intercommunale verbindingen werden voortaan tot stand gebracht door telefonistes van het Rijks-Intercommunaal bureau, dat bij het telegraafbu reau was ondergebracht. Voor de abonnees betekenden deze veranderingen dus enerzijds een betere service tegen een lager tarief, anderzijds waren zij (10) voortaan bij het tot stand brengen van interlokale verbindingen aangewezen op minstens twee telefonistes, een toe stand die zich in Flaarlem tot in 1925 zou handhaven. Al met al betekende deze overname door het Rijk van de interlokale NBTM-lijnen (11) op de genoemde datum van 1 oktober 1897 het begin van de Rijkstelefoondienst in Flaarlem. Voor de NBTM waren de uitbreiding van haar centraal bureau, de verhuizing naar Smedestraat 9, de uitbrei ding van het aantal telefonistes en het vinden van een man voor de nachtbediening niet de enige zorgen. De groei van het aantal abonnees (van 188 op 1 januari 1897 tot 315 op 10 november 1898; een groei van ruim 30% per jaar, terwijl die in voorgaande jaren altijd ver onder de 10% was gebleven) had uiteraard ook gevolgen voor het lijnennet. Dit groeide in tal en gewicht, uiteraard vooral in de omgeving van het centraal bureau, waar alle lijnen te zamen kwamen. Zeker daar moest het net on dergronds en de goedkeuring daartoe, gedateerd 20 mei 1898 en voorzien van de handtekening van burgemees ter Boreel, vinden wij op een schitterende kaart, die thans nog bij het Gemeentearchief berust. Zowel de op dat moment bestaande luchtroutes met alle stellingen en palen, als de geprojecteerde kabels, kabelhuisjes en kasten, staan op deze kaart in detail aangegeven. De invoering in de percelen bleef echter nog bovengronds; daarvoor konden de hoge opstijgpunten niet worden gemist, en nog jaren lang zouden deze 'spinnekoppen' het stadsbeeld (ont)sieren. 81 in- ap en n Smedestraat 9: het Bureau van Politie met rechts - duidelijk aangegeven door de steen met opschrift daarboven-de ingang voor het Telephoon-Bureau. >t (Gemeentearchief)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 83