grondse telefoondraden verdwijnen, en dat betekende dat bij 900 abonnees, d.i. een derde van het totale aantal op dat moment, de aansluitingen ondergronds via een kabel in de percelen moesten worden binnengebracht. De 'opstijgpunten' verdwenen daarmee uit het beeld van de oude stad, iets waarover niemand treurde. Veel min der was men te spreken over het feit dat opnieuw straten en trottoirs opengebroken moesten worden, na al het ongerief dat de tramvoorzieningen en met name ook de asfaltering van de Barteljorisstraat al eerder hadden ver oorzaakt. Halverwege 1913 was het zover: de Staten-Generaal hechtten hun goedkeuring aan het wetsontwerp om met ingang van 1 januari 1913 alle 19 NBTM-netten in Neder land door het Rijk te doen overnemen, met een over gangsperiode van 3 jaar, waarin de NBTM deze netten nog voor rekening van het Rijk zou exploiteren. Bezien we de situatie, zoals die toen in Haarlem ultimo 1913 was, dan blijken er 2814 abonnees op het lokale net te zijn aangesloten, waarvan 1134 een rekening hadden bij de Rijkstelefoondienst, zodat zij interlokaal mochten spreken. (Voor de afwikkeling van deze interlokale ge sprekken liepen er 23 'correspondentiedraden' tussen het lokaal bureel en het Rijksbureel aan de Zijlstraat.) De Rijkshulptelefoonkantoren te Bennebroek, Spaarndam, Santpoort-dorp en Santpoort-station hadden toen resp. 44, 10, 11 en 4 abonnees, terwijl de heer Reeser nog steeds de enige Haarlemmer was met een rechtstreekse aansluiting op het Rijksbureel. Toen het Rijk op 1 januari 1916 de exploitatie van het lokale net definitief in eigen handen nam, bleven voorde bestaande aansluitingen de tarieven en overige voor waarden voorlopig ongewijzigd. Voor de na 31 decem ber 1915 tot stand gebrachte aansluitingen zouden ech ter andere tarieven en bepalingen gaan gelden; de basis voor het tarief werd de afstand tot het telefoonbureau: binnen een straal van 2 km werd het jaarbedrag 50,-en voor elke 100m dat het aan te sluiten perceel buiten die kring lag, moest men 2,-extra betalen. Goede rekenaars in Heemstede (de grens met die ge meente lag toen nog op de hoogte van de Meesterlotte- laan!) constateerden snel dat nieuwe abonnees in hun omgeving (binnen een straal van 3200m) dus minder abonnement 50,- 12 x 2,- 74,-) zouden gaan betalen dan de 'trouwe' abonnees, die sinds jaren het hoge tarief van 75,-voldeden. Het moet actiebewuste lezers van nu goed doen te constateren dat ook zij op 17

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 86