nieuw Postkantoor bijzonder snel vorderen'. Het ont werp was van de architect J. Crouwel jr., die o.m. ook tekende voor het PTT-gebouw aan de Neude te Utrecht. De 'telecommunicatie' (al hanteerde men die term toen nog niet!) nam in het plan een belangrijke plaats in. Aan de Zijlstraat kwam een afzonderlijke ingang voor de tele graaf met het aanneemkantoor op de begane grond en de seinzaal op de eerste verdieping daarboven. Voor de telefoon was de tweede verdieping over het gehele ge bouw bestemd. De grote zaal voorde lokale en interloka le telefoondienst lag over de gehele lengte aan de Ge dempte Oude Gracht; aan de Zijlstraat zou een admini stratielokaal voor de telefoon komen, en aan de Raaks een kantine. Het gebouw kwam begin 1922 gereed, en de technische montage van de telefoonvoorzieningen kon toen een aanvang nemen: enerzijds de bouw van een nieuwe in terlokale handcentrale, waarop de werkzaamheden van het telefoonkantoor aan de Zijlstraat overgenomen zou den worden, anderzijds de voor de Rijkstelefoon geheel nieuwe ervaring van de bouw van een automatische tele fooncentrale voor het lokale verkeer, die al het handwerk van de telefonistes aan de Smedestraat moest gaan overnemen. In Heemstede en Aerdenhout werden soort gelijke volautomatische (onder)centrales gebouwd, die op 15 november 1924 in bedrijf kwamen; op 11 januari 1925 volgde het net Haarlem zelf en kort daarna Bloe- mendaal. Daarmee was het eerste geautomatiseerde te lefoonnet van de Rijksdienst in Nederland een feit (13). Op dat moment waren er in de Haarlemse regionen bijna 5200 abonnees, die voortaan hun lokale verkeer zouden moeten afwikkelen zonder het hulpvaardige 'wat blieft u' en 'voorwaarts' van de (lokale) telefonistes aan de Sme destraat. In plaats van de slinger voor de inductor, waar mee het oproepsignaal geleverd moest worden, kwam de kiesschijf en de telefoon werd steeds meer een onper soonlijk instrument; alleen aan het interlokale verkeer kwamen nog telefonistes te pas. Naar verhouding zullen op dat moment maar weinig mensen zich deze-voor de verdere ontwikkeling van de telefonie toch zeer belangrijke-veranderingen gereali seerd hebben. Er was immers maar 1 telefoonaanslui ting per 21 inwoners, en met het gereedkomen van de spectaculaire bouw aan de Gedempte Oude Gracht van wat in de ogen van vele Haarlemmers het 'Postkantoor' was en is gebleven, alsmede met het verdwijnen van de luchtlijnen, verdween tevens de telefoon uit het straat-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 88