beeld en daarmee uit het gezichtsveld van velen. Slechts wat dorre statistieken laten zien hoe de telefoon bleef groeien: 1930: 7145 aansluitingen, 1935: 10068 aanslui tingen, 1940: 11945 aansluitingen. De wat versnelde groei tussen 1930 en 1935 kan veilig toegeschreven wor den aan de andere tariefstructuur die in 1930 werd inge voerd: de lokale gesprekken (in de automatische centra le immers voortaan eenvoudig te registreren op een ge- sprekkenteller per aansluiting) werden losgemaakt uit het vaste abonnementsbedrag, waardoor dit laatste aan zienlijk verlaagd kon worden en waardoor de abonnee het aantal van zijn gesprekken zelf kon bepalen. De groei van het aantal aansluitingen deed na 1935 de telefoon nog even uit de binnenkamer komen, de be staande telefoonzaal werd te klein, en om nieuwe ruimte voor de telefoonapparatuur te scheppen werd, overi gens geheel in de stijl van het bestaande gebouw, de vleugel aan de Raaks uitgebreid tot aan de Korte Zijl straat. Dit werk kwam in 1937 gereed. Midden in de jaren vijftig gaf opnieuw de behoefte aan aansluitmogelijkhe den de stoot tot een nieuw telefoongebouw op Haarlems grondgebied: in augustus 1957 kwam de centrale Haar lem-Noord in dienst, min of meer verscholen aan de J.P. Coenlaan, waarin bijna 6000 aansluitingen uit de Haar lemse regio werden ondergebracht. Dit betekende overigens voor het gebouw aan de Raaks maar een kort soelaas; de apparatuur groeide als een koekoeksjong, en het personeel raakte over Haarlem verspreid in vele dependances. Opnieuw moest er ge bouwd worden; reeds in 1958 begonnen de grond- en perceelaankopen aan Raaks, Bakkumstraat en Korte Zijlstraat; ook bleek de gemeente bereid de Bakkum- steeg te verkopen en aan het openbaar verkeer te ont trekken. Medio 1961 werd met de bouw begonnen en in juni 1966 kon de uitbreiding officieel door burgemeester Cremers in gebruik worden gesteld. Karakteristiek zijn ongetwijfeld de vrijwel blinde muren van de twee boven ste verdiepingen aan de Raaks, symbolisch voor een techniek die wil bijdragen aan het contact tussen men sen, maar die zelf slechts weinig behoefte heeft aan licht en warmte! Al die technische apparatuur was echter niet alleen maar bestemd om te voorzien in de lokale telefoonbehoefte van de regio Haarlem, hoe explosief die ook groeide (14)! De automatisering van het lokale telefoonverkeer, die in 1925 in Haarlem haar beslag had gekregen, werd in het begin van de jaren dertig gevolgd door de automatise- 87

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 89