89 (1) Een tweetal van deze 'mikrophoon-telephoon-toestellen naar Gown-Bell' laten zich onder cat.nr. 298 nu nog in Teylers Museum bewonderen; zij kostten 306,20. (2) De firma Ribbink, Van Bork en Co., 'electriciën der Ko ninklijke Marine te Amsterdam', was stellig geen outsider; zij verwierf later o.m. de concessies voor Delft en Leiden; uiteindelijk in totaal voor 10 steden. (3) Dit voorstel behelsde tevens: geen gebruik te maken van de 'aanbiedingen' van F.W. Funckler en van P.J. Kipp en Zonen. (4) Bij latere beschikkingen nog uitgebreid tot Heemstede en Bennebroek (30-4-1884) en Bloemendaal (8-4-1895). (5) Toen nog gevestigd op het bovenhuis van perceel Kruis straat 33. (6) Van de 'Officieele Gids der Nederlandsche Bell-Te- lephoon Mij. voor Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Hil- legom, Overveen en Zandpoort' dateert het oudst be waard gebleven exemplaar van november 1898; het be vindt zich in het Gemeentearchief. (7) Vgl. het artikel in de uitgave 1977 van dit Jaarboek over de tentoonstelling 'Groeten uit Haarlem, p.403, waar de 'handel en wandel in de Barteljorisstraat wordt geschetst. (8) Daarnaast waren er ook nog een aantal particuliere ver bindingen van dit soort, conform de geboden mogelijk heid daartoe bij de behandeling van de concessie-aan vraag in 1883. Zo had de koopman L.W. Heil een 'gelei ding' tussen zijn kantoor aan de Nieuwe Gracht 78 en zijn pakhuis in de Klerksteeg, de fabrikant van harde zeep J. Swens tussen zijn huis Grote Houtstraat 138 en zijn fa briek in de Magdalenasteeg. Gezien bovengenoemde dis cussie verbaast het niet dat T. Figee te boek staat voor een verbinding tussen zijn woning Wilhelminastraat en zijn werf Conrad. (9) Overigens was dat in strijd met de oorspronkelijke con cessievoorwaarden: de officiële vergunning verkreeg de NBTM pas in 1911! (10) D.w.z. de 69 aangeslotenen, die daarvoor 10,- per jaar extra abonnement betaalden. (11) Voor het bureau Haarlem waren dat de verbindingen naar Amsterdam (sinds 1888), naar Zandvoort (sinds 1890) en naar IJmuiden (sinds 1896). Landelijk omvatte het NBTM- net 35 lijnen tussen 20 plaatsen. (12) Het 'Nut' zag voor eigen gebruik weinig heil in het aldus verworven grote en kostbare gebouw; na verkregen toe stemming van het Rijk werd het doorverkocht aan de Haarlemsche Bank, die reeds in het pand daarnaast ge vestigd was. Zelf kocht het 'Nut' het perceel Lange Veer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 91