A.G. van der Steur Tijdgenoten over Haarlem XI Baron Strick van Linschoten, 1817 In 1818 verscheen te Mannheim, onder het pseudoniem Eleutherophilos, een boek in drie delen dat tot titel had Vertraute Briefe wahrend eines Durchflugs durch einen Theil der nördlichen Provinzen des Königreichs der Nie- derlande im Sommer des Jahrs 1817 an einem Freund geschrieben. Een bewerking en vertaling in het Neder lands verscheen in 1855 - 56 te Amsterdam in twee delen, onder de titel Herinneringen van den Baron Strick van Linschoten, naar het Hoogduitsch bewerkt door een Staatsman (2e druk 1857). Er is in het verleden nog enig dispuut geweest of er werkelijk een baron Strick van Linschoten achter deze schuilnaam stond, en ook, zo ja, welke telg van dit ge slacht de auteur is (1), maar inmiddels staat wel vast dat dit Paul Hubert Adriaan Jan Strick van Linschoten, heer van LinschotenMastwijk, Polanen, Hekendorp, Snelre- waard, Ysselveere, Schagen en den Engh is, geboren Utrecht 21-11-1769, overleden Bologna 25-7-1819 f2). Deze Paul Strick van Linschoten was een telg uit een Utrechts adellijk geslacht en was kanunnik van Oud- Munster en St.-Jan. In zijn jonge jaren was hij fel gegre pen door de beginselen der patriotten, reden waarom hij al op 18-jarige leeftijd, in 1787, uit het vaderland werd verbannen. Hij zocht zijn toevluchtsoord in Duitsland en studeerde in Göttingen. In 1792 huwde hij een Duits meisje, maar in 1795 greep hij zijn kans om in het vader land weer een rol te spelen en schaarde zich als revolu tionair strijder in de voorste rijen der Utrechtse 'ultra's'. Eind 1795 werd hij benoemd tot gedeputeerde ter Staten van Utrecht en kort daarop ook tot lid van de Nationale Vergadering in Den Haag. In juli 1797 volgde zijn benoeming tot gezant der Bataaf- sche Republiek bij de hertog van Württemberg, zodat hij met zijn gezin weer naar Duitsland vertrok. Dit verblijf zou echter slechts tot 1802 duren, omdat de hertog de Haagse regering verzocht om van de 'gezagsondermij nende' Strick verlost te mogen worden. Het gezin, er waren inmiddels twee kinderen, vestigde zich op het Huis te Linschoten, maar de ambachtsheer zelf verbleef eerst nog enige tijd in Parijs, waar hij onder de revolutio naire geesten veel vrienden had. Na op deze wijze, zoals hij zelf schrijft, 'door eenen geweldigen orkaan, die mij uit den haat- en nijdhoek aanwoei, uit mijne staatkundige loopbaan gesmeten' te zijn, wijdde Strick zich de komende jaren aan de dicht kunst en de taalkunde. Hij was bevriend geweest met vele grote Duitse geleerden en letterkundigen en vestig- 91

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 93