geen grooter kapitaal Hollandsch geld zou bezeten heb ben, dan de opbrengst der beide bovengenoemde land goederen. Medegenomen heeft hij vermoedelijk niet meer dan dat; doch hij heeft voorzeker wel geweten op eene andere wijze zijne koetjes op het drooge te brengen. Wanneer dus zijne vrienden van den eenen kant hem van alle eigenbaat vrijspreken, en daarentegen zijne vijanden van den anderen kant hem als een aartsdief willen doen voorkomen, zoo kan hier wel, gelijk bij alle wereldsche dingen, de waarheid in het midden liggen. Op bovengemelde wijze alzoo werd het partikulier ge bouw, waarin de heer Hope zijn kabinet van schilderijen hield, eene bezitting van de kroon. Dienvolgens verviel het Paviljoenna de gelukkige staats-omwenteling van 1813, aan het thans regerende Stamhuis, en wordt dan ook thans des zomers door de prinses-weduwe van Oranje bewoond. Deze echtgenoote van den laatsten erfstadhouder Wil lem V, in vroeger dagen alles behalve bemind, heeft zich als moeder van den tegenwoordigen koning [Willem I] de algemeene achting en liefde verworven. Voortreffelijk heeft die schrandere vrouw zich de school des ramp- spoeds, die zij omtrent twintig jaren lang doorloopen heeft, ten nutte gemaakt, en een rijper leeftijd heeft haar genezen van eene hartstogtelijkheid, welke de eenigste bron was van den bestaanden afkeer en de aanleiding tot wrijvingen, welker naweeën Holland nog lang zal gevoe len! De omtrek van Haarlem wordt door velen voor ongezond gehouden, 't geen men toeschrijft aan het Haarlem merhout. Doch hoe is het mogelijk dat een zoo klein bosch van naauwelijks een half uur lang en een kwartier breed, zulk een schadelijken invloed op de gezondheid uitoefene? Men beweert dat de vereenigde dampen van het IJ, het Haarlemmermeer en de Noordzee, die in de hooge boomen van het Hout blijven hangen, daarvan de oorzaak zijn. Dit moet zekerlijk zoo wezen. Maar waarom zou dan 'sGravenhage gezonder zijn, waar het geboom te ten minste even hoog en even nabij de Noordzee is, en waar men de uitwerkselen der zeedampen op de boo men veel sterker bespeurt dan in het Haarlemmerhout? Door de Kleverlaan, waar nog geringe overblijfselen staan van het huis te Kleef, gaat men over Bloemendaal naar Sandpoort en Velsen. Op dezen weg is het bijna even als aan de Vecht, buitenplaats aan buitenplaats, doch veel landelijker, maar daarentegen ook zandiger. 97

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 99