te Heemstede, de overige bij C.J. van den Broek te Schilde (België), alwaar zij in een aangepaste betimme ring werden opgenomen. Oude Groenmarkt 2 De naam Van den Broek was van 1863 tot 1952 onver brekelijk verbonden met Oude Groenmarkt 2, waar van vader op zoon ijzerhandel De Spijkermand werd gedre ven. Trouwens, in 1695 was er al sprake van 't Spijker vat, toen de ijzerkramer Claes Dom eigenaar van dit pand werd. Vervolgens oefenden Cornelis Elout, zijn zoon Jacob Nicolaas Elout, Cornelis Brouwer Bosch, Jean Auguste Benjamin Voullaire en de Van den Broe ken er het beroep van ijzerwarenhandelaar uit. In 1773 was het Jacob Nicolaas Elout, eigenaar van Oude Groenmarkt 2 en het aangrenzende huis in de War moesstraat, die een kamer van het laatste pand (thans ook genummerd Oude Groenmarkt 2) liet voorzien van geschilderd behang in een passende wandbetimmering met fraaie schoorsteenmantel en een rijk geornamen teerd stucplafond. Bij de restauratie van dit hoekhuis in 1974 werd de kamer, weliswaar zonder de behangsels, op vakkundige wijze hersteld.(6) Aan de straatzijde bevinden zich twee ramen waartus sen een spiegel met vergulde lijst was aangebracht. De zuidzijde was voorzien van twee behangsels aan weers zijden van een blauwgrijze schoorsteenmantel met ge beeldhouwde guirlandes (nrs. 3 en 4, zie plattegrond). Het schoorsteenstuk (nr. I) is gevat in een houten omlijs ting en wordt bekroond dooreen 'blind' medaillon, ver sierd met strik en een eikebladguirlande. De uit hout gestoken eikebladeren en eikels in de dop zijn verguld. Aan de oostzijde bevond zich een deurpartij waarboven een ronde schildering met Griekse vaas, omlijst door een zelfde bladguirlande met strik. Naast de deur waren ook twee geschilderde behangsels (nrs. 1 en 2) aange bracht. In het midden van de noordwand is bij de laatste restauratie een toegang tot deze kamer aangebracht. Voorheen was hier een raampartij die een blik in de winkel bood. De vroegste situatie is een wand met drie behangsels geweest, waarvan de middelste recht te- qenover de schoorsteen een vrouwenfiguur voorstelde (nr. II). Zes behangselvlakken zijn voor een deel uitgevoerd in 'en grisaille' geschilderde medaillons die aan een lint met strik zijn opgehangen en die door een bloemslinger worden omgeven. De daarin afgebeelde putti laten de personificatie van de zintuigen zien, die onderop de 99

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 101